İlkokul 2. sınıf matematik dersinde hologram ile öğretimin öğrencilerin akademik başarılarına etkisi
The effect of teaching with hologram on academic success of 2nd grade students in mathematics lesson
  1. Tez No: 850045
  2. Yazar: MEHMET CEVRİ BAYRAKTAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET TURAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Araştırmanın amacı; ilkokul matematik dersinin hologram ile öğretiminin öğrencilerin akademik başarıları üzerindeki etkisini belirlemektir. Bu amaç doğrultusunda 2. sınıf matematik dersi geometri öğrenme alanının öğretim sürecinde 3D Hologram Fan materyali kullanılmıştır. Bu araştırmada nicel araştırma yöntemlerinden yarı deneysel desen kullanılmıştır. Araştırmanın çalışma grubunu Şanlıurfa ilinin Ceylanpınar ilçesindeki devlet okullarında öğrenim gören 66 ilkokul 2. sınıf öğrencisi oluşturmaktadır. Araştırmanın uygulama süreci 2022-2023 eğitim öğretim yılı içerisinde deney ve kontrol gruplarında eş zamanlı olarak 7 hafta ve 19 ders saati boyunca tamamlanmıştır. Veri toplama aracı olarak araştırmacı tarafından geliştirilen akademik başarı testi kullanılmıştır. Araştırmada elde edilen bulguların analizinde SPSS programı kullanılmıştır. Elde edilen bulgulara göre, 3D Hologram Fan ile öğretimin öğrencilerin akademik başarılarını arttırmada çok az fark ile anlamlı farklılık göstermediği belirlenmiştir (0.059>0.050). Ön test ve son test puan ortalamalarına bakıldığında deney grubundaki öğrencilerin kontrol grubuna göre daha fazla artış gösterdiği görülmektedir. Bu araştırma, hologram ile öğretimin öğrencilerin akademik başarılarını genel olarak arttırdığını göstermektedir. Buna bağlı olarak hologram gibi teknolojik araç ve gereçlerin sınıf ortamına entegrasyonu için gerekli çalışmaların yapılması önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of the research is to determine the effect of teaching primary school mathematics course with hologram on the academic achievement of students. For this purpose, 3D Hologram Fan material was used, and it was used in the 2nd grade mathematics lesson in the field of learning geometry. In this study, quasi-experimental design, one of the quantitative research methods, was used. The study group of the research consists of 66 primary school 2nd grade students studying in public schools in the Ceylanpınar district of Şanlıurfa province. The application process of the research was completed in the experimental and control groups simultaneously in the 2022-2023 academic year in 7 weeks and 19 class hours. The data collection tool of the research is an Academic achievement test which was developed by the researcher. In the analysis of the findings obtained in the research, SPSS program was used. According to the findings, it was determined that teaching with 3D Hologram Fan did not differ significantly with a little difference in increasing the academic achievement of students (0.059>0.050). When the pre-test and post-test scores are compared, it is seen that the students in the experimental group increased more than the control group. This research indicates that teaching with hologram increases the academic achievement of students in general. Accordingly, it is recommended to carry out the necessary studies for the transfer of technological tools and equipment such as holograms to the classroom environment.