Alüminyum sıvı metal kalitesine etki eden parametrelerin araştırılması
The Research on the parameters which effects on liquid aluminum metal quality
  1. Tez No: 85005
  2. Yazar: MEHMET FATİH GÖKÇE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZEKİ ÇİZMECİOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Metalurji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
ÖZET Bu çalışmada, günümüzde kullanımı oldukça artan alüminyum metalinin sıvı durumdaki kalitesine etki eden faktörler, döküm sonrası yapıda ortaya çıkan metal dışı inklüzyonlarm miktarını ölçen yöntemler ve bunların mamul kalitesine etkileri incelenmiştir. Öncelikle sıvı metalin kalitesine etki eden hidrojen ve etkileri incelenip hidrojen ölçme ve giderme yöntemleri açıklanmıştır. Bura da açıkça görülmüştür ki hidrojen alüminyum için bir tehlike olup dikkatli bir pratikle sıvı metaldeki güvenilir seviye olan 0.2 mi/ 100 gr alüminyum seviyesine inilebilmektedir. Daha sonra sıvı metal kalitesini belirleyen bir diğer parametre olan inklüzyon açıklanmıştır. İnklüzyonun ölçümü ve giderilmesi önemli bir problemdir. Sıvı metalin kalitesini belirleyen bu parametrenin sıvı metal üzerinde şarjla ve dışarıdan inklüzyon girişi ile değişimin gözlemek için bazı deneyler yapılmıştır. Bu deney sonuçlarına göre inklüzyon durumu öncelikle şarjdan etkilenmektedir. Müteakip olarak inklüzyon durumunu proses sırasındaki işlemler etkilemektedirler. Çalışma neticesinde inklüzyonun girmesini engellemek dah kolay bir işlem olup sıvı metalin daha temiz kalmasını temin etmektedir. IX
Özet (Çeviri)
ABSTRACT This paper concern about the effects on aluminium quality, the methods for detection of inclusion formed after casting and effect of inclusion on the product quality. First of all hydrogen, which is strongly effective on liquid aluminum quality, is examined and hydrogen detection methods is described at this point it is observed that by the aid of correct application, hydrogen content of liquid aluminum can be decreased to a safe amount which is 0.2 ml/ lOOg of liquid aluminum, is examined. In this paper, inclusion which is second parameter in the quality of aluminum, is examined too. In order to see variation of inclusion level by charging some experience are made. As a conclusion of these experiences, it is found out that charging and operations are effective in the inclusion level and best way of lowering inclusion content is to prevent inclusion addition with charging. At the end of this study the prevention of the entrance of inclusion simpler than cleaning of inclusion. The cleaning of inclusion is costly and required more effort.