Yapı üretiminde primavera programının kullanım olanakları ve yararları üzerine bir inceleme
A Review onto facilities of uses and advantages of primavera program on building production
- Tez No: 85004
- Danışmanlar: PROF. DR. HAKKI ÖNEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yapı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Türkiye'de özellikle inşaat sektöründe karşılaşılan sorunların başında ciddi programlanmamış planlama süreci gelmektedir. Devamlı artan inşat talebi, üreticinin piyasada güçlenmesi, tüketicinin bilinçlenmesiyle başlayan bu yeni süreç, zamanın ve kaliteli üretimin önemini artırmaktadır. Giriş bölümünde başarılı uygulamalara ulaşmada kullanılan programın kullanım gerekliğinden bahsedilmiş olup, ilk planlama örneği olan Granit diyagramları anlatılmıştır. İkinci bölümde, inşaat sektöründe kullanılan iş programlarının neler olduğu anlatılmakla birlikte çeşitli CPM ve Pert örnekleri ile, geleneksel anlamda, proje grafik kontrolü açıklanmaktadır. Üçüncü Bölüm, bütçe, yönetim rezervi, insan ve malzeme kaynakları, proje grafik kontrolünde oluşan planlama ve kontrol araçlarını anlatmaktadır. Bilindiği gibi, başarılı firmalar, bu planlama ve kontrol araçlarını en doğru şekilde organize ederek sektörde öne geçmektedirler. Bu da gelecek bölümlerde konu olacak proje organizasyonu ve araçlarım (Primavera gibi bilgisayar yazılımları) ön plana çıkarmaktadır. Dördüncü bölümde,bir proje oluşturmada karşılaşılan sorunların genellikle maliyet kaynaklı olduğu ve bununla ilgili başarı ölçümlerine ve çeşitli planlama metodlarına ihtiyaç duyulduğu anlatılmaktadır. Risklere, yani karşılaşılacak başarısızlıklara karşı belirlenen yönetim ve kontrol modelinin, projenin başarısındaki önemi ana hatlarıyla anlatılmaktadır. Beşinci Bölüm,çok projeli büyük firmaların portföyünün proje yönetimindeki önemi ve proje yönetiminin gerekliliği üzerinde durularak oluşturulmuştur. Üreticinin önceden yaşanmış başarı ve problem verilerinin, daha sonraki projelerine destek olduğu, planlama için zemin oluşturduğu anlatılmaktadır. Plan oluşturmada kullanılan iletişim araçları gibi temel araçların önemi vurgulanmaktadır. Buraya kadarki bölümlerde, ciddi bir proje kontrol sisteminin gerekliliği anlatılmaktadır. Firmaların büyüklüğü ne kadar olursa olsun, doğru stratejiler kullanılmadığı müddetçe, en viiikısa sürede en fazla karla, kaliteli bir üretim sağlamak mümkün olmamaktadır. Yukarıda bahsedilen sorunların yaşanmaması için piyasaya sürülmüş en yaygın ve başarılı bilgisayar programı Primavera, bölüm altıda anlatılmaktadır. Bu bölüm programı öğretici bir mantıkla hazırlanmış olup, sadece yaralan üzerine kurgulandığı için programın kullanım yararlan ve sorunları üzerinde durulmaktadır. Ana hatlarıyla P3; süresel planlama, kaynak organizasyonu ve maliyet organizasyonu üzerine kurgulanmıştır. Bu çerçevede program, komutlarından ziyade süresel planlama, kaynak ve maliyet organizasyonu örnekleriyle desteklenmektedir. Bölüm yedi, piyasada bu programı kullanan firmaların tecrübelerinden bahsetmektedir. Bu bölümün kapsamında, programın Türkiye distribütörü“IMS Yazılım”in adres gösterdiği başarılı firmaların proje yöneticilerinin kişisel görüşlerine yer verilmektedir. Yine bu bölümdeki örneklerin tümü bu firmalardan elde edilmiş, uygulanmış Proje örnekleridir. Son bölümde de bu izlenimler neticesinde elde edilen verilerle, önceki bölümlerde bahsi geçen bilgilerin ışığında değerlendirilerek bir sonuca ulaşılmakta ve bu çerçevede bazı öneriler geliştirilmektedir. Program genel hatlarıyla incelenmiş olup gerekliliği ve yararları belirtilerek, sistemin mekanizmasına ilişkin bilgi ve öneriler ışığında, yaşanan sorunların çözümüne katkıda bulunulmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The most significant of the problems faced especially in the construction sector in Turkey is desultorily programmed planning process. This new process started due to the continuously increasing construction demand, producers' gaining power in the market and the consumers becoming conscious, increases the importance of quality production. In the introduction section, Gantt diagram as the first example of planning and the necessity of using the programme in order to achieve successful applications are explained. In the second section, various planning programmes are explained and various examples of CPM and PERT, and the conventional graphical control of the project are discussed. The third section discusses the planning and control tools in the graphical project control, budget management reserves, human and material resources. As it well known that the successful firms are becoming leader in the sector by organising these planning and controlling tools in the most effectively, which emphasises the importance of the project organisations and tools (eg. Primavera) to be discussed in the coming sections. In the fourth section, it is explained that the problems faced in project formation are caused costs issues and various planning methods and performance measurements are required. The importance of the management and controlling model to be used against the risks, in the success of the project is briefly discussed. In the fifth section, the necessity of project management and the importance of the portfolio of the large scaled companies in the project management is explained. The previous experiences as achievement and problem data form, a base for planning and provide support for future projects. The importance of basic tools such as communication used in planning formation is emphisized. Up until here, the necessity of efficiently and effectively working project controlling system is discussed. With no regards to size of the companies, it is not possible to achieve high quality production with highest profit in the shortest period of time, unless the correct strategyis applied. The sixth section discusses Primavera, the most commonly used software in the market, in order not to come across the problems explained above. The section is prepared as to be educational and assembled on the benefits of the program. Therefore, benefits of the using the program and the problems arose are discussed. It includes mainly P3; periodical planning, resources and costs organisations, with various examples. The experiences of the establishment in the market using the programme are given in the 7 section. The personal view of the project managers of the successful firms nominated by“IMS Yazılım”, the programme distributor in Turkey, are included. All of the cases in the section are chosen as applied projects from the mentioned firms. In the final section, a result is reached through the evaluation of the data and the information given in the previous sections are developed accordingly. The program is studied to point out its necessity and benefits. Suggestions under the light of the information pertaining with the system mechanism are made in order to make a contribution in the solutions of the problems.