Belediyelerin sosyal medya platformlarını kullanma biçimleri: Uşak Belediyesi ve ilçe belediyeleri üzerine bir çalışma
Ways of municipalities use social media platforms: A study on Uşak Municipality and district municipalities
- Tez No: 850088
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TAYBE TOPSAKAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İletişim Bilimleri, Communication Sciences
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Uşak Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İletişim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Sosyal medya mecraları günümüzde hem kişilerarası hem de kitle iletişimi açısından önemli bir rol üstlenmektedir. Özellikle kitle iletişimi konusunda gerek özel sektör gerekse kamu kurum ve kuruluşları bağlamında aktif olarak kullanılan sosyal medya mecraları belediyeler için de fazlasıyla önem teşkil etmektedir. Yaptıkları hizmetleri paylaşma ve halkla etkileşim halinde olmak için sosyal medya mecralarını kullanan belediyeler bu mecraları geleneksel kitle iletişim araçlarına nazaran daha çok tercih etmektedir. Web 2.0 kavramından yola çıkılarak tanımlanan Belediye 2.0 kavramı ise belediyelerin sosyal medya mecralarının kurumlara entegre edilmesini tanımlamaktadır. Belediyelerin gerçekleştirdikleri faaliyetlerin sosyal medya platformları aracılığıyla kitlelere ulaştırılması ve bu kitleler ile etkileşim halinde olmaları Belediye 2.0 faaliyeti olarak değerlendirilmektedir. Buradan yola çıkılarak araştırma kapsamında Uşak Belediyesi ve İlçe Belediyelerinin sosyal medya mecraları içerik analizi yöntemiyle incelenmiştir. Araştırmanın amacı belediyelerin hangi mecralarda hesaplarının olduğu, hesaplarda var olan bilgilerin yeterli olup olmadığı, mecraların ne kadar aktif kullanıldığı ve yapılan paylaşımların ne yönde olduğunu ortaya koymaktır. Araştırmada belediyelerin altı aylık süre kapsamında yapılan paylaşımları belirli kategorilere göre ayrılmış ve sosyal medya platformlarını en çok hangi alanda kullandıkları tespit edilmeye çalışılmıştır. Araştırma kapsamında Uşak Belediyesi, Banaz Belediyesi, Eşme Belediyesi, Sivaslı Belediyesi, Ulubey Belediyesi ve Karahallı Belediyesinin Facebook, Twitter, Instagram hesapları incelenmiştir. Araştırma sonucunda ise araştırmaya konu olan belediyeler arasında sosyal medyayı en aktif kullanan belediyenin Uşak Belediyesi olduğu görülmüş, ilçe belediyelerinin ise paylaşımları yetersiz olarak değerlendirilmiştir. Yapılan analiz kapsamında ise Uşak Belediyesi'nin en çok Etkinlikler, Haber/Duyuru/Davet ve Hizmet kategorilerinde paylaşım yaptığı gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Social media channels play an important role in both interpersonal and mass communication today. Social media channels, which are actively used in mass communication both in the private sector and in the context of public institutions and organizations, are also very important for municipalities. Municipalities that use social media channels to share their services and interact with the public prefer these channels over traditional mass media. The concept of Municipality 2.0, defined based on the concept of Web 2.0, describes the integration of social media channels of municipalities into institutions. Communicating the activities carried out by municipalities to the masses through social media platforms and interacting with these masses is considered as Municipality 2.0 activity. Based on this, within the scope of the research, the social media channels of Uşak Municipality and District Municipalities were examined by content analysis method. The aim of the research is to reveal in which channels the municipalities have accounts, whether the information in the accounts is sufficient, how actively the channels are used and in what direction the shares are made. In the research, the municipalities' posts within a six-month period were divided into certain categories and it was tried to determine in which areas they used social media platforms the most. Within the scope of the research, the Facebook, Twitter and Instagram accounts of Uşak Municipality, Banaz Municipality, Eşme Municipality, Sivaslı Municipality, Ulubey Municipality and Karahallı Municipality were examined. As a result of the research, it was seen that the municipality that used social media most actively among the municipalities subject to the research was Uşak Municipality, while the shares of the district municipalities were evaluated as insufficient. Within the scope of the analysis, it was observed that Uşak Municipality was mostly shared in the Events, News/Announcements/Invitation and Service categories.