Tedarik zinciri ağının döngüsel sefer modeli kapsamında değerlendirilmesi: Simülasyon uygulaması
Evaluation of the supply chain network within the scope of the circular expedition model: Simulation application
  1. Tez No: 850095
  2. Yazar: MURAT YILDIRIM
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ KAMİL BİRCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Lojistik Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Lojistik Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 188
Özet
Günümüzde lojistik operasyonların etkin bir şekilde yönetimi, enerji maliyetlerindeki artış ve çevresel sürdürülebilirlik endişeleri nedeniyle daha da önem kazanmaktadır. Bu bağlamda, tedarik zinciri yönetimi ve simülasyonun birleştirilmesi, çevre dostu dağıtım ağlarının tasarlanması ve optimize edilmesi açısından kritik bir rol oynamaktadır. Çalışma, lojistik yönetimi ve dağıtım planlaması ile çevresel sürdürülebilirlik arasındaki ilişkiyi inceleyerek, döngüsel sefer uygulamalarının lojistik operasyonlara olan etkisini simülasyon temelli bir yaklaşımla değerlendirmektedir. Çalışmada, araştırma probleminin çözümüne yönelik toplanan birincil veriler kullanılarak oluşturulan mevcut dağıtım ağı modelinin yanı sıra alternatif ve çevre dostu dağıtım-toplama modelleri geliştirilmiştir. Plastik bidon iadelerinin toplanması gibi geri kazanım faaliyetlerinin entegrasyonu, sürdürülebilirlik ilkelerine uygun bir lojistik operasyonunun temelini oluşturmaktadır. Modellenen sistemde, hareket planının yapısı ve geri kazanım uygulamalarının etkisi üzerinden yapılan analizler, çevre dostu tedarik zinciri yönetiminin operasyonel verimliliği artırmak açısından önemli bir araç olduğunu göstermektedir. Çalışmada yer alan dağıtım süreçleri, Arena simülasyon programı kullanılarak modellenmiştir. Çalışmanın odak noktası, döngüsel sefer işlemlerinin maliyet, çevresel ve operasyonel açıdan taşıdığı önemdir. Bu bağlamda, Arena simülasyon programı kullanılarak döngüsel sefer modelinin detaylı bir şekilde değerlendirilmesi, lojistik operasyonların daha etkili ve sürdürülebilir bir şekilde yönetilmesine olanak tanımaktadır. Arena, tedarik zinciri içindeki değişkenlerin etkileşimlerini anlamak, karar süreçlerini belirlemek ve çeşitli senaryoların olası sonuçlarını değerlendirmek için güçlü bir platform sunmaktadır. Elde edilen veriler, tedarik zinciri operasyonlarının karmaşıklığını basitleştirme ve optimize etme konusunda önemli bir katkı sağlamaktadır. Yeşil lojistik ve çevresel sürdürülebilirlik prensiplerine vurgu yapılan çalışmada, temel hedefler tedarik zincirindeki çevresel etkileri yeşil lojistik prensipleri doğrultusunda en aza indirgemek ve çevresel sürdürülebilirliği artırmak olarak belirlenmiştir. Lojistik süreçlerin karmaşıklığına odaklanan çalışma, yeşil lojistik ilkelerinin benimsenmesi ve çevre dostu tedarik zinciri yönetimi anlayışının yaygınlaştırılmasına yönelik katkılarını vurgulayarak çevresel sürdürülebilirlik sağlayan avantajları ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
Today, the efficient management of logistics operations is becoming increasingly important due to rising energy costs and environmental sustainability concerns. In this context, the combination of supply chain management and simulation is crucial for designing and optimising environmentally friendly distribution networks. The study examines the relationship between logistics management and distribution planning and environmental sustainability and evaluates the impact of circular transport practices on logistics operations using a simulation-based approach. The study developed alternative and environmentally friendly distribution and aggregation models in addition to the existing distribution network model that was created using the primary data collected to solve the research problem. The integration of recovery activities, such as the collection of returned plastic drums, forms the basis of a logistics operation that complies with sustainability principles. In the modelled system, analyses of the movement plan structure and the impact of recovery practices show that green supply chain management is an essential tool for improving operational efficiency. The distribution processes in the study are modelled using Arena software. The focus of the research is on the cost, environmental and operational implications of circular voyage operations. In this context, a detailed evaluation of the circular voyage model using Arena simulation software allows for more effective and sustainable management of logistics operations. Arena provides a powerful platform for understanding the interactions of variables within the supply chain, identifying decision processes, and evaluating the possible outcomes of different scenarios. The data obtained is a significant contribution to simplifying and optimising the complexity of supply chain operations. The study, which focuses on the principles of green logistics and environmental sustainability, identifies the main objectives as minimising the environmental impact of the supply chain in line with the principles of green logistics and increasing environmental sustainability. Focusing on the complexity of logistics processes, the study highlights the adoption of green logistics principles and their contribution to spreading the understanding of environmentally friendly supply chain management, as well as the benefits that environmental sustainability provides.