COVİD-19 pandemisiyle mücadelede sokak düzeyi bürokratların rolü: Kemer ve Kepez Belediye zabıta personeli örneği
The role of street level bureaucrats in combating the COVID-19 pandemic: The example of Kemer and Kepez Municipal police personnel
- Tez No: 850097
- Danışmanlar: PROF. DR. FATMA NEVAL GENÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 115
Özet
Bu tez,“Sokak Düzeyi Bürokrasi”yi konu edinmektedir. Tezde, Sokak Düzeyi Bürokrasi kavramı, teorik, yapısal ve pratik düzeyde bütün boyutlarıyla incelenmiştir. Bu tezin amacı, 2019 yılından bu yana dünyayı etkisi altına alan ve Türkiye'de de hemen hemen her alanda olumsuz etkileri gözlenen Covid-19 pandemi sürecinin sokak düzeyi bürokratlar üzerindeki etkisini incelemektir. Bu bağlamda, bu çalışmada sokak düzeyi bürokrasinin bir örneği olarak zabıtalar ele alınmış ve Türkiye'de zabıtaların pandemi süreci ve sonrasındaki durumları incelenmiştir. Bu inceleme için Antalya İli, Kemer ve Kepez Büyükşehir İlçe Belediyelerinin zabıta personelinin Covid-19 pandemi süreci ve sonrasında görevlerine ilişkin olarak genel bilgi ve tutumlarını anlayabilmek, karşılaştıkları zorlukların nedenlerini araştırmak için yarı yapılandırılmış görüşmeler gerçekleştirilmiştir. Elde edilen verilerle zabıtaların bekledikleri çözüm önerileri doğrultusunda bir değerlendirme sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
This thesis is about“Street Level Bureaucracy”. In the thesis, the concept of Street Level Bureaucracy is examined in all its dimensions at the theoretical, structural and practical level. The aim of this thesis is to examine the impact of the Covid-19 Pandemic process on Street Level Bureaucrats, which has been affecting the world since 2019 and has negative effects in almost every field in Turkey. In this context, in this study, municipal pollice are taken as an example of Street Level Bureaucracy and the situation of municipal police in Turkey during and after the pandemic process is analysed. For this examination, semi-structured interviews were conducted to understand the general knowledge and attitudes of the police officers of Kemer and Kepez District municipalities in Antalya province regarding their duties during and after the Covid-19 Pandemic process and to investigate the reasons for the difficulties they face. With the data obtained, an evaluation was presented in line with the solution suggestions expected by the Municipal polices.