Olağanüstü durumlarda medya: Televizyon haber medyasının COVID-19 pandemisiyle mücadele sürecinde sosyal medyada gündem belirleme politikaları
Media in extraordinary situations: Agenda setting policies of the television news media in social media during the fight against the COVID-19 pandemic
- Tez No: 924055
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İHSAN KARLI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Gazetecilik, Radyo-Televizyon, Journalism, Radio and Television
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gazetecilik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Gazetecilik ve Medya Çalışmaları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 252
Özet
Günümüzde kitle iletişiminin gerçekleştiği geleneksel medya ve yeni medya mecraları, toplumun her konuda haber almasında/ bilgilenmesinde en önemli araçlardır. Normal zamanlarda ve olağanüstü zamanlarda medya, oluşturduğu gündemle topluma bir bilgi akışı sağlamaktadır. Çalışmada, Covid-19 pandemisiyle mücadele sürecinin medya gündemini ne şekilde etkilediği, medyada nasıl ele alındığı ve karşılık bulduğunu ortaya koymak amaçlanmıştır. Bu amaç doğrultusunda televizyon haber medyasının, pandemiyle mücadelede atılan adımlara ilişkin yayınladığı haberlere içerik analizi uygulanmıştır. Analiz, haber televizyonları içerisinden Halk TV, A Haber ve Habertürk TV'nin bu süreçte sosyal medyada yayınladığı haber içerikleri üzerinden yapılmıştır. Çalışma, üç bölüm olarak planlanmıştır. Birinci bölümde; kitle iletişimi, televizyon, televizyon yayıncılığı, haber, haber değeri, televizyon haberciliği gibi konularda bilgiler verilmiştir. İkinci bölümde; yeni medya kavramı, yeni medyanın kapsamı, gelişimi, nitelikleri; yeni medya ortamları, yeni medya etkisiyle habercilik ve yeni medyadaki habercilik uygulamaları gibi konular ele alınmıştır. Üçüncü bölümde ise öncelikle; medyanın gündem belirleme etkisi, olağanüstü durumlarda medyanın konumu ve Covid-19'a ilişkin bilgiler verilmiştir. Sonrasında ise Covid-19 pandemisiyle mücadelede atılan adımlara ilişkin haber içerikleri, belirli kategoriler içerisinde analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Today traditional media and new media channels, where mass communication takes place, are the most important tools for society to receive news / information on every subject. In normal times and in extraordinary times, the media provides a flow of information to society with the agenda it creates. In the study, it is aimed to reveal how the process of combating the Covid-19 pandemic affects the media agenda, how it is covered in the media and how it is responded to. For this purpose, content analysis has been applied to the news published by the television news media about the steps taken to combat the pandemic. The analysis was carried out through the news contents published on social media by Halk TV, A Haber and Haberturk TV from haber televisions during this period. The study is planned as three parts. In the first part; information on subjects such as mass communication, television, television broadcasting, news, newsworthiness, television journalism is given. In the second part; the concept of new media, the scope, development, qualities of new media; new media environments, journalism under the influence of new media and journalism practices in new media are discussed. In the third part, firstly; the agenda-setting effect of the media, the position of the media in extraordinary situations and information about Covid-19 are given. Afterwards, the news contents related to the steps taken in the fight against the Covid-19 pandemic was analyzed within certain categories.