Librettosu Nazım Hikmet'in Ferhat ile Şirin eserinden uyarlanmış olan bir aşk masalı balesinin koreografi metnine uyarlanması ve analizi
Adaptation and analysis of a love tale ballet, with its libretto adapted from Nazim Hikmet's work Ferhat and Şirin, into the choreographical text
- Tez No: 850115
- Danışmanlar: DOÇ. GÖKÇE SÖNMEMİŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bale ve Dans, Ballet and Dance
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sahne Sanatları Ana Sanat Dalı
- Bilim Dalı: Bale Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 122
Özet
Bu çalışma, Arif Melikov'un yaratıcılığının önemli bir parçası olan“Bir Aşk Masalı”balesinin kapsamlı bir incelemesini sunmayı hedeflemektedir. Eser, Nazım Hikmet'in unutulmaz eseri“Ferhat ile Şirin”oyunundan uyarlanmış ve Arif Melikov'un unutulmaz müziği ile Yuri Grigorovich'in etkili koreografileriyle 1961 yılında ilk kez sahnelenmiştir.“Bir Aşk Masalı”balesi, sadece bir aşk hikayesi olarak değil, aynı zamanda toplumsal bir soruna çözüm arayan bir kahramanın hikayesini anlatması açısından da önemlidir. Nazım Hikmet'in“Ferhat ile Şirin”eseri, çalışmanın edebi analiz bölümünde karakter analizleri ve toplumcu gerçeklik açısından ele alınmıştır. Arif Melikov'un bu baleyi sahneye uyarlamasının dünya çapında ün kazanmasındaki rolü vurgulanmıştır. Melikov'un yaratıcılığı, bestesi ve Yuri Grigorovich'in koreografileriyle birleşerek“Bir Aşk Masalı”eserinin büyük başarı elde etmesine katkı sağlamıştır. Bir Aşk Masalı balesinin tarihsel ve sanatsal önemi detaylı bir şekilde ele alınmış, koreografik olarak incelenmiştir. Koreograf Yuri Grigorovich'in biyografisi ve baledeki koreografik analizi de çalışmanın bir parçasıdır. Sonuç olarak, bu çalışmanın amacı, edebi bir eserden sahneye uyarlanan“Bir Aşk Masalı”balesinin klasik bale sanatına getirdiği yorumu açıklamaya çalışmaktır.
Özet (Çeviri)
This study aims to present a comprehensive analysis of the ballet“A Tale of Love”, an important part of Arif Melikov's creativity. The work was adapted from Nazim Hikmet's unforgettable play“Farhad and Shirin”and was first staged in 1961 with Arif Melikov's unforgettable music and Yuri Grigorovich's effective choreography. The ballet“A Tale of Love”is important not only as a love story, but also because it tells the story of a hero seeking a solution to a social problem. Nazım Hikmet's“Ferhat ile Şirin”was analyzed in terms of character analysis and socialist reality in the literary analysis section of the study. The role of Arif Melikov's adaptation of this ballet to the stage in gaining worldwide fame is emphasized. Melikov's creativity, combined with his composition and Yuri Grigorovic's choreography, contributed to the great success of“A Love Tale”. The historical and artistic significance of the ballet“A Love Tale”is discussed in detail and analyzed choreographically. The biography of choreographer Yuri Grigorovich and his choreographic analysis of the ballet are also part of the study. In conclusion, the aim of this study is to try to explain the interpretation that the ballet“A Love Story”, adapted from a literary work to the stage, brings to the classical ballet art.