Psikososyal olarak destek veren çocuk onkoloji servisi mekânları: Etlik Şehir Hastanesi örneğinde inceleme
Spaces providing psychosocial support in pediatric oncology service: A case study of Etlik City Hospital
- Tez No: 850130
- Danışmanlar: PROF. DR. ASLI SUNGUR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hastaneler, Mimarlık, Hospitals, Architecture
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Bina Araştırma ve Planlama Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 220
Özet
Hastane tasarım parametreleri ve süreçleri; tarihsel süreç içerisindeki ihtiyaçlar doğrultusunda biçimlenmiş ve günümüze kadar gelişim göstermiş olmalarının yanında, zamanın teknolojik ve tıbbi gelişimleri ile birlikte devinim halindedir. Mevcut hastane tasarım yaklaşımları, sosyal değişimler ve kullanıcıların sağlık gereksinimlerinin yanında psikososyal gereksinimlerine de cevap vermelidir. Son yıllarda nüfusun artması ve sosyal ihtiyaçların öneminin artmasıyla birlikte Türkiye'deki hastane tasarım anlayışında değişiklikler gözlenmektedir. Bu yüksek lisans tez çalışmasının amacı, çocuk onkoloji servislerinde psikososyal olarak destek veren mekânların varlığının önemi ve bu konuya yönelik dikkat edilmesi gereken kriterlerin neler olduğu hakkında bir tasarım kılavuzu oluşturmak ve bu kılavuzu alan çalışması ile birlikte denemektir. Giriş bölümünde tezin amacı, kapsamı ve yöntemi ortaya konulmaktadır. 2. Bölümde, çocuk ve sağlık kavramları; çocuğun sağlık hakkı ve çocuğun hastalık ile ilişkisi bağlamlarında ele alınmıştır. 3. bölümde çocuk onkoloji servislerine ait mekânların özellikleri anlatılmıştır. Ayrıca bu bölümde çocuk onkoloji servislerine ait mekânlarda, hastanın bakım kalitesini ve iyileşmeyi etkileyen faktörlerin neler olduğu üzerinde de durulmuştur. 4. Bölümde, çocuk onkoloji servislerinde psikososyal olarak destek veren mekân gereksinimleri; hastaların mekâna dair işlevsel gereksinimleri ve psikososyal gereksinimleri bağlamlarında incelenmiştir. 5. bölümde, çocuk onkoloji servislerinde psikososyal olarak destek veren mekânların irdelenmesine yönelik kontrol listesi oluşturulmuştur. Alan çalışması yürütülen hastanenin plan şemaları incelenmiştir. Kullanıcılar ile yapılan anket çalışmaları sonucunda elde edilen verilerin analizi, değerlendirmesi ve yorumlanmasını içermektedir. 6. bölümde ise, yapılan literatür çalışması, hazırlanan ve uygulanan kontrol listesi ile uygulanan anket çalışması sonuçları değerlendirilmiş ve ileriye dönük öneriler ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
The parameters and processes of hospital design have evolved over time in accordance with historical needs and have progressed alongside technological and medical advancements. While shaped by the demands of different eras, they remain dynamic in response to contemporary technological and medical advancements. Current hospital design approaches should address not only the social changes and users' health needs but also their psychosocial requirements. In recent years, changes have been observed in the understanding of hospital design in Turkey, driven by the increasing population and the growing significance of social needs. The aim of this master's thesis is to create a design guide regarding the significance of spaces providing psychosocial support in pediatric oncology services and the criteria that should be considered in this context. Additionally, it aims to experiment with and apply this guide through fieldwork. In the introduction section, the aim, scope, and methodology of the thesis are outlined. The second chapter discusses the concepts of child and health; it explores the child's right to health and the child's relationship with illness within various contexts. In the third chapter, the characteristics of spaces within pediatric oncology services are described. Additionally, this section emphasizes factors influencing the quality of patient care and recovery within these spaces. The fourth chapter examines the spatial requirements providing psychosocial support in pediatric oncology services. It explores both the functional and psychosocial needs of patients concerning these spaces. The fifth chapter presents a checklist designed for examining spaces providing psychosocial support in pediatric oncology services. Floor plans of the hospital where fieldwork was conducted have been reviewed. This section encompasses the analysis, evaluation, and interpretation of data obtained from surveys conducted with users. In the sixth chapter, the literature review, the developed and applied checklist, and the results of the conducted survey are evaluated. Subsequently, recommendations for future practices are presented.