Bir üniversite hastanesinde yatan kanserli çocukların ebeveynlerinin sosyal işlevsellik durumlarının ve ilişkili faktörlerin belirlenmesi
Determination of social functioning status and related factors of parents of children with cancer hospitalized in an university hospital
  1. Tez No: 900630
  2. Yazar: BİHTER KARABULUT
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ CEMAL KOÇAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halk Sağlığı, Public Health
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Halk Sağlığı Hemşireliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
Kanser gibi uzun dönem tedavi ve takip gerektiren hastalıklarda, hastaların bakımları büyük ölçüde aile üyelerine düşmektedir. Hastanede yatan kanserli çocuğuna primer olarak bakım veren ebeveynlerin; çocuğun semptomlarını izleme, tedaviyi takip etme, hijyenini sağlama, çocuk için uygun çevre oluşturma, duygusal ve psikolojik destek verme, sağlık ekibi ile iletişim gibi birçok sorumluluğu vardır. Bu süreçte ebeveynler; halsizlik, iştahsızlık, uykusuzluk, algılama güçlüğü, stres, anksiyete, umutsuzluk ve çocuğunu kaybetme korkusu yaşamaktadır. Bu araştırma, tedavi gören kanserli çocukların ebeveynlerinin sosyal işlevsellik durumlarının ve ilişkili faktörlerin belirlenmesi amacıyla yapılmıştır. Araştırma kesitsel tipte olup 15 Şubat 2023- 15 Şubat 2024 tarihleri arasında Sağlık Bilimleri Üniversitesi (SBÜ) Gülhane Eğitim ve Araştırma Hastanesi Çocuk Hematoloji-Onkoloji Servisi'nde yatan 60 çocuğun ebeveyni ile yürütülmüştür. Veri toplama aracı olarak sosyodemografik verilere ulaşmak için“Kişisel Bilgi Formu”ve sosyal işlevsellik düzeyini belirlemek için“Sosyal Uyum Kendini Değerlendirme Ölçeği”kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
In diseases such as cancer that require long-term treatment and follow-up, the care of patients largely falls on family members. Parents who provide primary care to their hospitalized child with cancer have many responsibilities such as monitoring the child's symptoms, following the treatment, ensuring hygiene, creating a suitable environment for the child, providing emotional and psychological support to the child and communicating with the healthcare team. In this process, parents experience weakness, loss of appetite, insomnia, difficulty in perception, stress, anxiety, hopelessness and fear of losing their child. This research was conducted to determine the social functioning status and related factors of parents whose children with cancer are being treated. The research is cross-sectional and conducted with the parents of 60 children hospitalized in the Pediatric Hematology-Oncology Service of Health Sciences University (HSU) Gülhane Training and Research Hospital between 15 February 2023 and 15 February 2024. As a data collection tool,“Personal Information Form”was used to obtain sociodemographic data and“Social Adaptation Self-Assessment Scale”was used to determine the level of social functionality.