Nohut (Cicer arietinum L.)'ta farklı yapıştırıcılar ile bakteri aşılamasının nodülasyon ve bazı verim özelliklerine etkileri
Effects of bacterial inoculation with different stickers on nodulation and some yield characteristics in chickpea (Cicer arietinum L.)
  1. Tez No: 850152
  2. Yazar: CEMİLE TEKELİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUHARREM KAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Isparta Uygulamalı Bilimler Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Bu çalışma, nohutta tohuma bakteri aşılamada farklı yapıştırıcı maddelerin kullanılmasının nodülasyon ve verime etkilerinin belirlenmesi amacıyla yürütülmüştür. Tarla denemesi tesadüfi bloklarda bölünmüş parseller desenine göre 3 tekerrürlü olarak Isparta lokasyonunda kurulmuştur. Çalışmada bitki materyali olarak Azkan çeşidi ile İspanyol nohut genotipi kullanılmıştır. Rhizobium bakterilerini yapıştırmak için saf su, şekerli su, süt tozu, arap zamkı ve metil selüloz kullanılmıştır. Çalışma sonuçlarına göre, vejetasyon süresi dışındaki tüm özelliklerde uygulamalar arasındaki farklılıklar önemli bulunmuştur. Elde edilen verilere göre çıkış süresi 13.67-16.33 gün, ilk çiçeklenme süresi 47.33-49.33 gün, ilk bakla bağlama süresi 58.83-61.0 gün, nodül sayısı 45.83-155.83 adet/bitki, nodül ağırlığı 0.82-2.72 g/bitki, bitki boyu 36.38-47.20 cm, ilk meyve yüksekliği 16.97-19.88 cm, yan dal sayısı 2.11-2.73, bitkide meyve sayısı 25.46-39.52, bitkide tane sayısı 25.19-38.30 adet, yüz tane ağırlığı 39.34-42.16 adet, bitki ağırlığı 12.56-17.71 g, bitki verimi 4.25-7.75 g, hasat indeksi %38.99-42.04 ve tane verimi 161.12-266.05 kg/da arasında değişim göstermiştir. Tane verimi bakımından değerlendirildiğinde bakteri yapıştırma amacıyla en iyi uygulamaların arap zamkı ve metilselüloz olduğu söylenebilir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to determine the effects of different adhesive substances used in bacterial inoculation on nodulation and yield in chickpea seed. Field trials were established with three replications according to a randomized complete block design in Isparta location. Azkan variety and Ispanyol chickpea genotype were used as plant materials in the study. Distilled water, sugar water, milk powder, gum arabic, and methyl cellulose were utilized to adhere Rhizobium bacteria. According to the results of the study, differences among applications were found to be significant in all features except for the vegetation period. Based on the obtained data, emergence time ranged from 13.67 to 16.33 days, first flowering time from 47.33 to 49.33 days, first pod-setting time from 58.83 to 61.0 days, nodule per plant from 45.83 to 155.83, nodule weight per plant from 0.82 to 2.72 g, plant height from 36.38 to 47.20 cm, first pod height from 16.97 to 19.88 cm, number of branches from 2.11 to 2.73, number of pods per plant from 25.46 to 39.52, number of grains per plant from 25.19 to 38.30, hundred-grain weight from 39.34 to 42.16, plant weight from 12.56 to 17.71 g, plant yield from 4.25 to 7.75 g, harvest index from 38.99% to 42.04%, and grain yield from 161.12 to 266.05 kg/da. Evaluating the bacterial adherence for grain yield, it can be stated that the best applications were gum arabic and methyl cellulose.