Görsel etki analizinde simulasyonun kullanımı
The Use of simulation in visual effect analysis
- Tez No: 85016
- Danışmanlar: PROF. DR. ZEKİYE ABALI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
TEZ OZETI Son yıllarda, teknolojik olanaklarla artan iletişimde, görselliğin yaygın olarak kullanıldığı gözlenmektedir. Oluşan görsel zenginlik ve buna olan ilgi, görsel etkileri inceleme ve analiz etme konularında daha hassas olunmasına sebep olmaktadır. Mimarlık alanında fikir ifadesi, görsel iletişimle sağlandığı için mimari ve kentsel tasarım konularında görsel etki analizi ve değerlendirme çalışmaları, artan ilgiyle doğru orantılı olarak önem kazanmaktadır. Görsel etki analizleri, görüntü çerçevelerinin olumlu ya da olumsuz özelliklerini incelemek için yapılmaktadır. Bu analizlerin yapılması ve ifade edilmesi için en anlaşılır ve etkileyici yöntemin görsel simulasyonlar olduğu gözlenmiştir. Teknolojik gelişimin, simulasyon çeşitlerini arttırdığı, böylece dijital ortamda bilgisayar teknolojisinin kullanımı ile oluşan hareketli, ses, ışık, gölge gibi elemanları da kullanan görüntüler yaratıldığı saptanmıştır. Bu gözlemler doğrultusunda 'görsel etki analizlerinde simulasyonun rolü' konusu incelenmiştir.. Giriş bölümünün ardından gelen ikinci bölümde, tezde kullanılan kavramların açıklaması yapılmıştır. Görsel iletişimin mimari alandaki önemi ve görüntü çerçevelerinin değerlendirme kriterleri açıklanmış, bunların görsel algılanması incelenmiştir.. Üçüncü bölümde, görüntü karelerinin olumlu ya da olumsuz görünüşlerinin saptanıp bunun arttırma ya da azaltmanın, görsel analiz çalışmaları sonucunda karar verildiği anlatılmıştır.. Dördüncü ve beşinci bölümlerde, mimari fikir ifadesini sağlayan simulasyonun, düşünülen tasarım ve düzenleme çalışmalarının görsel etkilerini önceden anlaşılmasını sağladığı anlatılmış ve birçok simulasyon örneğine yer verilmiştir.. Altıncı bölümde, simulasyonun üretilme süreci şemayla açıklanmıştır. Simulasyonun dijital, fiziki yüzey, hologram ve maket olmak üzere dört ortamda oluşturulduğu ve bu ortamlardaki simulasyon çeşitleri özellikleriyle anlatılmıştır.. Yedinci ve sekizinci bölümlerde, simulasyon la rın içerdikleri bilgiyi net, doğru ve inandırıcı olarak hedef kitleye ulaştırabilmesi için barındırması gereken özellikler anlatılmıştır. Simulayon ortamlarının seçiminde personel, ekipman, zaman v.b. gibi özelliklerin göz önünde bulundurulması gerektiği açıklanmıştır. Görsel etki analizinde, simulasyonun rolü; görsel kargaşa ve bozulmadan arınmış çevreler yaratmak için, bu çevreleri gerçek manzaraya ve düşünülen tasarımlara en benzer şekilde oluşturarak, etkileri önceden görebilmektir. Ayrıca, bu bilincin geliştiği ülkelerde hazırlanan simulasyon alternatiflerinin halkın beğenisine ve oylamasına sunularak, toplumsal beğeniyi daha çok yansıtan bir çevre yaratıldığı gözlemlenmiştir. Simulasyon çeşitlerinin incelenmesi sonucunda:. Bilgisayar teknolojisindeki yeni değişikliklerle, anlaşıhrhğı yüksek ve insanlar tarafından daha çok ilgi gören ifade tekniklerinin ortaya çıktığı,. Artan görsel iletişim kullanımının, hedef kitlenin yani alıcının beklentilerini yükselttiği,. Bu değişim sonucunda alıcı kitleyi etkileyebilmek için simulasyon la rda, geleneksel yöntemlerden çok bilgisayar ortamının tercih edildiği,. Geleneksel yöntemlerin de ucuz ve yaygın kullanımından dolayı tercih edilebildiği gözlenmiştir. IX
Özet (Çeviri)
ABSTRACT During recent years, in communication increasing with technical possibilities, it is observed that visually is widespread applied. Formed visual richness and interest show in this richness result to be more sensitive on subject matters of study examine and analyse visual effects. Since expression of ideas in architectural field are assured by visual communication visual effect analysis to subjects of architectural and urban design as well as evaluation studies gain importance in direct proportion with increasing interest and concern it is observed that the most comprehensive and effective method are visual simulations in order to execute these analyses and to express such analyses. Technological development increases simulation types are created which apply moving sound light and shadow formed use of computer technology in digital medium. In parallel with these observations, the subject titled as 'Role of simulation in visual effect analyses' has been studied and examined.. In the second section explains of consept used in the thesis are made, importance of visual communication in architectural field and evaluation criteria of landscapes are explained and visual perception of these are studied and examined.. In the third section positive or negative appearances of landscapes are determined and it is explain that decrease or increase is decided as a result of visual analysis studies.. In the fourth and fifth sections it is explained that simulations providing architectural idea expression, achieves understanding previously visual effects of considered design and project and arrangement. Studies and speciments of many simulations are given.. In the sixth section, production period of simulation is explained by diagram.. In the seventh and eight sections characteristics required to be contained in order to reach to target mass of data and information included in simulations in clear, plain, correct, proper and convincing manner are explained. It is explained that characteristics such as personnel, equipment, time etc. İn selection of simulation ambiance should be taken into consideration. Role of simulation in visual effect analysis is to see effects before by forming these environments to the most similar way to actual prospect and scene and considered designs in order to create environments free from any visual confusion and deformation. In addition by presenting to satisfaction and public opinion of people prepared simulation alternatives in countries where this consciousness has been developed, an environment reflecting social satisfaction to a greater extent is observed. As a result of study and examination of simulation types:. In new modifications in computer technology expression techniques being comprehensible in high degree and found to be more interesting by people,. Application of increased visual communication has rised expectations of target mass in other words exception of the buyer,. As a result of this modification in simulations prepared to influence, buying mass computer medium is preferred either than traditional methods,. It has been observed that traditional methods are preferred for the reason of unexpensive and widespread application.