Sigara fabrikalarında havalandırma prosesinin incelenmesi
Research of ventilating process cigarette factories
  1. Tez No: 85017
  2. Yazar: M. DENİZ GÜNGÖR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DOĞAN ÖZGÜR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
ÖZET İnceleme konusu yaptığım, sigara fabrikasında üretim farklı kalitedeki tütünler ve bunlardan oluşan harmanlamalar ile gerçekleştirilmektedir. Ana hammadde tütün, iyi, orta ve düşük kalite olmak üzere üç farklı kalite sınıfında fabrikaya oradanda üretim proseslerine girmektedir. Burley-Virginya iyi kalite, oriental orta kalite, türk tütünleri ise düşük kalite tütünlerdir. Kendi aralarında harmanlama işlemine gelene kadar, birbirinden bağımsız proseslere girerler. Üretim proseslerinde kaliteyi arttırmaya yönelik olarak tütüne; sos, kimyasal maddeler, damar gibi katkı maddeleri ilave edilir. Harmanlama işlemlerinden sonraki proseslerde tütün, sigara imalatına yönelik üretim alanına sevk edilir. Sıcaklık ve nem oranını, fabrikada imalata etki eden önemli kriterlerdendir. Bu değerler ölçü cihazlarıyla sürekli kontrol altında tutulmaktadır. Aranan iklimlendirme şartları, klima santralleri, soğutma üniteleri çillerler, sıcak hava cihazları, radyant ısıtıcılar, fan coiller ve egzost fanları ile sağlanmaktadır. Bu sistemleri destekleyici olarak çalışan buharlı nemlendirici sistemi de fabrikada mevcuttur. Mevcut sistemde her mahal için ayrı ayrı iklimlendirme dizayn kriterlerini sağlayacak şekilde bölge bölge birbirinden bağımsız konumda çalışan cihazlardan oluşturulmuştur. Kuruluş aşamasında, aynı ihtiyaca cevap verebilecek olası bir sistem Ue karşılaştınldmda, ilk yatırım maliyeti fazla gibi gözükmesine rağmen, işletmeye girdikten kısa bir süre sonra enerji ekonomisi yönünden kendisini amorte edecektir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In factory which researched for my thesis, production is completed by different kind of quality existing in tobacco and also harvests. The main raw material tobaccos reach to factory as classified as high quality, medium quality and the lowest quality. After reaching to the factory, they are sent to production process' areas. Burley and Virginya are high quality tobaccos. Medium quality tobaccos are called as Oriental. Turkish tobaccos are classified as low quality tobaccos. Until coming to operation of harvest each other they're got into different independent processes. Some amount of chemical materials, sauces, some special veins are added to tobaccos. The aim of this section is to increase the quality in production processes. After the processes of harvest, tobaccos are consigned to production area for producing cigarette. The temperature and the bulb ratio influence the production are important criterion. These values are always checked and controlled by measurement equipment Climate conditions are satisfied by air handling units, cooling units which are called as chiller, unit heaters, fan coils, exhaust fans. In order to support this system, steam humidifiers exit in the factory. In exiting system, for every place, the equipment is independent into each other. In installation periods, if the exiting system is compared to a central system which has the same climate values. It seems to be expansive than a central system. After the beginning of operation periods, the system will be amortised by itself in a very short time in the way of energy economy. VI