Tarihi meydan ve aksların, geçmişte ve günümüzde kullanımları, bu kullanımların binalara olan etkisinin Beyoğlu örneğinde incelenmesi
Use all historical squares and axis in past and present and investigating effects of these usege on the building suggest case with Beyoğlu
- Tez No: 85015
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NİHAL ULUERGİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 115
Özet
ÖZET Toplu halde yaşamaya başlayan insanlar, hep bir meydan veya ortak kullanılan alan etrafında toplanmışlardı. Bu alanlar şehir yaşamının en yoğun ve hareketli bölgeleridir. Avrupa'daki başarılı meydan ve aks çalışmaları incelenerek; Beyoğlu tarihsel çevresi ve onun yaşayabilen bir ortam olarak korunabilmesi bu tezin ana temasını oluşturur. Birinci bölümde genel olarak kent merkezleri, meydan ve aksların kullanımları ele alınmıştır. Endüstrileşmenin ve ticaretin gelişmesiyle artan nüfus meydanlarda büyük değişmelere neden olmuştur. Çeşitli problemlerin ortaya çıkardığı olumsuz etkiler de kısaca anlatılmıştır. İkinci bölümde kent merkezleri, meydan ve aks daha kapsamlı anlatılmıştır. Bu mekanlar da kendi aralarında çeşitli gruplara ayrılmıştır. Şehrin genelinde veya belli bir parçasında istenilen işlev ve elemanlar arası bağlantılar örneklerle ortaya çıkarılmıştır. Üçüncü bölümde kent merkezi, meydan ve aksın ilk toplumların yerleşmelerinden, günümüze kadar geçen süre incelenmiştir. Ticaret birlikte, şehirler ekonomik ve askeri olarak geliştiler. Bu gelişmeyle, meydanlar arası sirkülasyonu sağlayacak ana arterler, akslar oluştu. Meydan dışına taşan ticaret, yavaş yavaş bu akslara yerleşti ve şehrin büyümesi sürdü. Bu büyüme de beraberinde birçok sorunu getirdi. Dördüncü bölümde ticaret ve endüstri ile büyüyen ve hayat standartı artan kentlere, insanların gelip yerleşmesiyle birçok sorun ortaya çıkmıştır. Yoğunlaşan şehir artık yaşanmaz hale geldi. Böylece daha önce konut olan bölgeler, merkeze yakınlığından ve konumundan dolayı işyerine dönmüştür. Beşinci bölümde çeşitli nedenlerden dolayı işlevi değişen meydan ve akslar ele alınmıştır. Trafik, altyapı, nüfus gibi daha önce değinilen problemlerden dolayı konut alanı olan bu bölgeler, iş yeri, kültür merkezi, turizm gibi işlevleri alınca mekanlarda büyük değişiklikler 111Altıncı bölümde daha önceki bilgiler ışığında Beyoğlu Bölgesi incelenmiştir. 18. yüzyıldan sonra hızlanan ticaret sayesinde, Galata'ya yakın olan Beyoğlu hızla konut alanı olarak gelişmiş. Daha sonraları ticarethane ve iş merkezine dönüşmüştür. O zamanki teknolojiyle en fazla dört, beş kat yapılan binaların birçoğu bu gün bakımsız ve köhneleşmiş durumdadır. Çeşitli dönemlerde Beyoğlu bölgesinde çok katlı bloklar ve gökdelenler yapılmıştır. Bütün bunların ışığında sizlere ve kendime şu soruyu sormadan geçemiyorum.“Beyoğlu ve Taksim Meydanı'ndaki binaların yıkılanları mı daha şanslıydı, yoksa bugüne kadar ayakta kalabilenleri mi?”iv
Özet (Çeviri)
ABSTRACT When humanbeing started to live as a community, they always gathered around squares or common used areas. These areas was the most crowded and activeted places. The purpose of this thesses is; to investigate the successful works on the squares and axis in Europe and to protect the historical environment of Beyoğlu as a living place. In the first part,the usage of the city centers, square and axis have been generally defined. After the industrilization and the growth in trade the population have been increased and this caused great changes in the squares. The negative factors caused by some problems have been explained briefly. In the second part more detailed explanation have been given for the city centers, squares and axis. These places have been seperated in some different groups.Examples have been given for the function and communication between these elements in a part of or for all city. In the third part, the community's settlement from the ancient time till today has been investigated by the mean of city center,square and axis. Cities were developed in terms of economically and militarily through trade. This development supplied circulation between squares formed main arteries and axis. Trade that overflowed outside of the square fixed gradually in the axis and the growth of the cities continued. This growth came with lots of problems. The space in the European cities were more successful than the Turkish cities. In the fourth part, lots of problems arised when people settled to the cities where the life standard was increased with the trade and industry. This rapid population increase caused problems arising from infrastructure, traffic and culture differences. Overpopulated city became unable to resist living. Therefore residential regions because they were close to the center, they became business centers.In the fifth part, the squares and the axis have been investigated which the function has changed by some reasons. There were great changes in the places where the function has changed from residential place, became business, turism or culture center because of traffic, infrastructure and population problem. The changes of the space function also caused changes in the functional and the structural mean of the surrounded buildings. These changes presented with examples. In the sixth part, Beyoğlu region has been examined with the information from the other parts. Beyoğlu region developed depending on trade in Galata. After the 18th century Beyoğlu region Developed as residential area because of the rapid increasing of trade. Than it has developed as trade and business center. Many four or five stored buildings constructed with present technology now they are neglected and ramshackle. After all these information, I can not stop myself to ask you and myself this question. Which buildings in Beyoğlu and Taksim Square were more lucky, The ones that have been destructed or not desturacted. VI