Türkiye'nin enerji sorunları ve Kızılırmak havzasından yararlanarak hidroelektrik enerji potansiyelinin değerlendirilmesi
The Energy problem of Turkey and evaluation of hydraulic power potential through the Kızılırmak basin
  1. Tez No: 85019
  2. Yazar: ALİ GÜRBÜZ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FERİT ATTAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
ÖZET İnsan yaşamının vazgeçilmez bir parçası olan enerji, geçmişte olduğu gibi bugün de dünya ve Türkiye gündeminde tartışılan konuların başında yer almaktadır. Tarihsel gelişim içinde, birincil enerji kaynaklarının türleri ve tüketim miktarlarının artması yanında, ikincil enerji kaynağı olan elektrik enerjisi de teknolojik gelişmelerin günlük yaşama yansıması sonucu olarak birincil enerji kaynaklan gibi toplum hayatında vazgeçilmez hale gelmiştir. Tezde Türkiye'nin elektrik enerjisi üretiminin şu andaki durumu ve gelecekteki ihtiyaçları konusunda bilgi vermeye çalıştık. Ayrıca Türkiye'de önemli bir potansiyel olan hidroelektrik enerji potansiyeline değindik. Bu amaçla Kızılırmak Havzası üzerinde çalışma yaptık. EİEİ'nin Kızılırmak Havzası üzerindeki 14 Akım Gözlem İstasyonu' nun 1969-1992 yıllan arası aylık ortalama debi değerlerini istatistikler yardımıyla düzenledik. Havza üzerinde seçtiğimiz 1 1 noktada“Nehir Tipi Santral”yapmayı planlayarak elde edilebilecek yıllık enerji miktanm bulduk. Yaptığımız hesaplamalarda Türkiye elektrik enerjisi potansiyelinin %5'i kadar bir enerji değerine ulaştık. Sonuçlar kısmında ise gelecekteki enerji problemlerini çözmek için alınması gereken tedbirleri sıralamaya çalıştık. IX
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Energy which constitutes the indispensable part of the human life currently leads the subject matters that have been discussed in the agenda of the world and Turkey as the topic precedent at the present time as well as it had been in the past. In the course of historical development, In addition to the types of primary energy resources and their consumption amounts, the reflection of the technological developments of the electrical energy to the daily life where it institutes the secondary electrical resource has resulted in becoming the indispensable element of the social life like the primary energy resources. We have tried to give some information about the current state of electric energy generation and the future requirements in regards of such in Turkey with this thesis. Besides, we have also referred to the hydroelectric energy potential which is in fact a significant potential in Turkey. For this purpose we have carried out a work in the basin of the Kızılırmak River. We had set up the monthly average flow rates values of 14 flow observation stations on the basin of Kızılırmak River of EÎEİ between 1969-1992 with the help of statistical figures obtained from aforementioned flow observation stations. We have found the yearly energy amount that might be likely possible to generate by planning to build“river type power station”in 1 1 points that we have selected over the basin. The calculations that are carried out on our end so revealed that would configure 5% of the electric energy potential of overall Turkey. In the part of conclusions; we have tried to enumerate the possible steps to be taken required for the solution of the energy problems that may occur in the future.