Endüstriyel klima tesislerindeki enerji geri kazanım sistemlerinin teorik ve deneysel olarak incelenmesi
Theoretical and practical investigation of energy recovery systems in industrial air handling units
  1. Tez No: 85018
  2. Yazar: CUMHUR GÜNGÖREN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. DÜRRİYE BİLGE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 137
Özet
VII ÖZET Yuvarlak bir rakam vermek gerekirse, yirminci yüzyılda, daha önceki ondokuz yüzyılda tüketilen kadar enerji tüketilmiştir. Üstelik dünyada enerji tüketimi her yıl artış göstermektedir. Sadece toplam tüketim artmakla kalmamakta, aynı zamanda pek çok ülkede kişi başına düşen tüketim de giderek artmaktadır. Başka bir deyişle, her insan, her yıl daha çok enerji kullanmaktadır. Bir yandan tüketim artmakta, diğer yandan bir çok enerji rezervi yenilenememektedir. Ne yapılabilir? Ne gibi olasılıklar vardır? Olasılıklardan biri enerjiyi geri kazanmaktır. Bütün enerji geri kazanım sistemlerinin birinci amacı, bir yapının veya prosesin enerji ve maliyet masraflarını, enerjiyi giriş ve çıkış hava akımları arasında tranfer ederek düşürmektir. Diğer amacı da destekleyici ekipmanların (soğutucu, ısıtıcı, nemlendirici gibi) büyüklük ve maliyet masraflarını düşürmektir. Bu amaçla, sistemlerin ve ekipmanların tarifi, teorik hesaplan, pratik hesaplan, örnek uygulama ve deneyler çalışmanın ana başlıkları olarak belirlenmiştir. Sonuç olarak henüz ülkemizde yeni yaygınlaşan bu cihazlar birbirleriyle karşılaştırılmıştır ve çeşitli önerilerle kullanımı teşvik edilmiştir. T.C YÜKSEKÖĞRETİM kurulu IX)K37MAft1ASVON MERKEZİ
Özet (Çeviri)
VIII ABSTRACT Roughly speaking, as much energy has been consumed thus far in the twentieth century as in ail the nineteen centuries before, it; moreover, world consumption is increasing yearly. Not only is the total consumption increasing, but the consumption per capita in most countries is also rising. In other words, each person is using more energy each year. On the one hand, there is rising consumption; on the other, the reserves of many kinds of energy are not renewable. What can be done? What possibilities are there? One of the possibilities is recovering the energy. First aim of all energy recovery systems is reduction of energy consumption and costs in building process by transferring energy from inlet to outlet air - flow. The other aim is to decrease size and costs of supporter equipment (cooler, heater, humidifier etc.) Therefore, description of systems and equipment, theoretical calculation, practical calculation, examples and experiments are determined as main topics of this study. Consequently these units which are recently used widespread in our country are compared, and the usage of these units is encouraged by various recommendations.