Metastatik malign melanom hastalarının klinik ve patolojik özellikleri, sağkalımları ve sağkalım belirleyicilerinin incelenmesi
Evaluation of metastatic malignant melanoma patients' clinical and pathological features, survival, and survival factors
  1. Tez No: 850203
  2. Yazar: FATIMA GÜL GÜLBAHÇE İNCESU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER DİZDAR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Onkoloji, Oncology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Melanom, melanositlerden köken alan agresif seyirli bir cilt kanseridir. Tüm dünyada en sık görülen kanserler arasında beşinci sıradadır ve son yıllarda insidansı giderek artmaktadır. Malign melanomlar, kısmen kemorezistan tümörlerdir ve özellikle metastatik evrede mortaliteleri oldukça yüksektir. Ancak son yıllarda özellikle immün kontrol noktası inhibitörlerinin kullanımı ile melanom tedavisinde önemli gelişmeler sağlanmıştır. Bu çalışmada metastatik malign melanom hastalarında, güncel tedavi rejimleriyle birlikte artan sağkalımları ve sağkalımın prognostik belirleyicilerini incelemeyi amaçladık. Çalışmamıza Hacettepe Tıp Fakültesi Hastanesi Medikal Onkoloji Bilim Dalı'na 2014-2022 yılları arasında başvuran 52 metastatik kutanöz melanom hastası dahil edildi. Hastalara ait demografik veriler, klinik ve patolojik özellikler, metastaz tarihleri ve bölgeleri, verilen tedaviler ve progresyonsuz sağkalım ve genel sağkalım verileri değerlendirildi. Çalışmaya dahil edilen %25 hasta de nova metastatik, %75 hasta reküren metastatik idi. Melanomların en sık, ilk metastaz yaptıkları bölgeler, akciğer ve uzak lenf nodu metastazıydı. En sık tercih edilen tedavi rejimi, tüm basamaklarda tekli veya kombine verilen immünoterapi ajanlarıydı. İmmünoterapi alan hastalarda genel yanıt oranları (ORR); birinci basamakta %36, ikinci basamakta %19 idi. Metastatik melanom hastalarının medyan genel sağkalımı 20,9  2,19 ay olarak bulundu. 1, 3 ve 5 yıllık sağkalımları sırasıyla %78,1, %29,7 ve %25,5 olarak bulundu. Genel sağkalımla tümör yerleşim bölgesi, karaciğer metaztazı, kemik metastazı, LDH düzeyi ve nötrofil/lenfosit oranı arasında anlamlı ilişki gösterildi. Çok değişkenli analizde karaciğer metastazı, genel sağkalımı olumsuz yönde etkileyen bağımsız risk faktörü olarak değerlendirildi. Bulgularımız, merkezimizde daha önce yürütülen benzer bir çalışmayla kıyaslandı. Çalışmamız güncel tedavi rejimleriyle birlikte metastatik melanom hastalarının sağkalımlarında gösterilen iyileşmeyi destekledi.
Özet (Çeviri)
Melanoma is an aggressive skin cancer originating from melanocytes. It is the fifth most common cancer in the world and its prevalence has been rising recently. Malignant melanomas are partially chemoresistant tumors with a high mortality rate, especially in the metastatic stage. However, there have been substantial improvements in melanoma treatment in recent years, particularly with the use of immune checkpoint inhibitors. In this study, we aimed to investigate the increased survival rate and prognostic indicators of survival in patients with metastatic malignant melanoma who were treated with current treatment regimens. 52 patients with metastatic cutaneous melanoma who were treated at the medical oncology department of the Hacettepe Oncology Hospital between 2014 and 2022 were included in our study. The patients' demographic data, clinical and pathological features, location of metastases, administered treatment, progression-free survival and overall survival rate were evaluated. 25% of the patients included in the study had de nova metastatic disease, and 75% of the patients had recurrent disease. Lung and distant lymph node metastasis were the most common first metastasis's locations of melanomas. The most preferred treatment regimen was immunotherapy agents given as monotherapy or in combination at all stages. Overall response rates (ORR) in patients receiving immunotherapy were 36% in primary line and 19% in secondary line. The median overall survival time was 20,9  2,19 months. 1, 3 and 5 year survival rates were found to be 78.1%, 29.7% and 25.5% respectively. There was a statistically significant relationship between overall survival time and tumor location, liver metastasis, bone metastasis, LDH level and NLR value. Liver metastasis was determined as an independent risk factor that negatively impacted overall survival in a multivariate analysis. Our findings were compared with a similar study previously conducted at our center. Our study supported the improvement in the survival of patients with metastatic melanoma, along with current treatment regimes.