Parametrik yeşil çatı sistem modeli oluşturulması
Generating parametric green roof system model
  1. Tez No: 850222
  2. Yazar: CEMRE AKALIN ER
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TOGAN TONG
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Bilgisayar Ortamında Mimarlık Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 134
Özet
Teknolojinin her geçen gün ilerlemesi ve hızla artan nüfus sonucunda değişen şehir yapısı; geçmişte sadece estetik ve keyif amacıyla kullanılan yeşil çatıların, iklimsel değişimleri iyileştirici ve enerji verimliliğini destekleyici farklı düzenlemelerine göre şekillenen sistemler olarak yön değiştirmesine sebep olmuştur. Artan yeşil çatı uygulamaları sonucunda bilimsel çalışma ve kaynak sayısı günden güne artsa da, özellikle ön tasarım sürecinde yeşil çatı sistem seçeneklerine ihtiyaç duyulduğu saptanmıştır. Yeşil çatı tasarımının; farklı uzmanlık alanlarını kapsayan ve çok katmanlı değişkenlere sahip bir alan olmasından dolayı, kullanıcılar tarafından tasarım aşamasında kullanılmadığı görülmüştür. Belirlenen bu ana problemin çözümü için ise parametrik bir sistem modeli ortaya konmuştur. Yeşil çatı tasarımının parametrik tabana dayandırılması üzerinden geliştirilmiş olan bu çalışmada; ilk olarak literatür taraması yapılarak tanımlar ve temel kavramlar açıklanmış, yeşil çatı yapım süreçleri, bunları içeren yapı örnekleri ve yeşil bina sertifikasyonları ile standartlar incelenip, yeşil çatı uygulamalarına yoğunlaşarak sistem ölçüt ve gereklilikleri ile sistem tasarımını etkileyen parametreler saptanmıştır. Ardından yeşil çatı tasarımı ve üretimi alanında faaliyet gösteren firmalar ile anket çalışması gerçekleştirilerek, alana dair bilgi toplanmıştır. Bu adımlardan elde edilen veriler doğrultusunda, yeşil çatı ön tasarımı için parametrik bir sistem modeli geliştirilmiştir. Ayrıca önerilen model için bir arayüz geliştirilmiştir. Model arayüzü; iki boyutlu sistem kesiti ve üç boyutlu modeli içeren görsel çıktı, yazı olarak verilen bilgilendirme çıktısı ve filtreleme seçeneği sunan bitkilendirme çıktısı sunmaktadır. Bu çalışmada mevcut çalışmalardan farklı olarak, yeşil çatı tasarımı için kullanılabilecek parametrik bir sistem modeli önerisi oluşturulmuştur. Geliştirilen bu model arayüzünün; ön tasarım aşamasında ihtiyaç duyulan yeşil çatı sistem seçenekleri eksikliğini gidereceği düşünülmektedir. Ayrıca model arayüzünün; ön tasarım sürecini destekleyen bir karar mekanizması olarak rol oynaması amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
The daily advances in technology and the rapidly increasing population of urban structures have led to the change of direction in the past of green roofs used only for aesthetic and recreational purposes, shaped according to different regulations that improve climate change and support energy efficiency. Scientific work and resources are increasing from day to day as a result of increasing green roof applications, but it has been found that especially in the pre-design process green roof system options are needed. Green roof design has been found to be not used by users in the design phase, as it is an area that covers different areas of expertise and has multi-layer variables. To solve this problem, a parametric system model has been developed. In this study, which was developed based on the parametric basis of green roof design; firstly, definitions and basic concepts were explained by reviewing the literature, green roof construction processes, building examples, green building certifications and standards were examined. Then, system requirements and parameters that effects system design were determined by focusing on green roof applications. Afterwards, a survey was conducted with companies operating in the field of green roof design and production to gather information about the field. In line with the data obtained from these steps, a parametric system model has been developed for the preliminary design of green roofs. An interface has also been developed for the proposed model. The model interface provides a visual output including a two-dimensional system section and a three-dimensional model, an informative output with text, and a planting output with filtering options. In this study; unlike the existing studies, a parametric system model that can be used for green roof design has been proposed. This improved model interface is expected to address the lack of green roof system options needed in the pre-design phase. In addition, the model interface is intended to play a role as a decision mechanism supporting the pre-design process.