Mikro alaşımlı çeliklerin nikel bor kaplanması ve yüzey özelliklerinin incelenmesi
Nickel boron coating of micro alloy steels and investigation of surface properties
- Tez No: 850237
- Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM GÜNEŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Giresun Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 57
Özet
Bu tez çalışmasında, mikro alaşımlı SAE 1141 çeliği akımsız Ni-B kaplanmıştır. Kaplama işlemi sonrası bazı numunelere temperleme işlemi uygulanmazken bazı numuneler ise kaplama sonrası 250℃'de 5 saat ve 400℃'lerde 1 saat süreyle temperleme işlemi uygulanmıştır. Ni-B kaplama sonrası temperleme sıcaklık ve sürelerinin kaplamanın mikroyapı, mikrosertlik, XRD, yüzey pürüzlülüğü, aşınma ve korozyona olan etkileri araştırılmıştır. Kaplama sonrası 11,67-13,33 µm arasında değişen Ni-B kaplama tabakası kalınlığı elde edilmiştir. Kaplama sonrasında temperlenmemiş numunede amorf yapıda Ni elde edilirken 250℃' 5 saat temperlenmiş numunede Ni ve Ni3B fazları, 400℃'lerde 1 saat temperlenmiş numunede Ni2B ve Ni3B fazları elde edilmiştir. İşlemsiz çeliğin mikrosertliği 278±12 HV0.05 iken, Ni-B kaplanmış ve 400 ℃'de 1 saat temperlenmiş numunenin sertliği 980±38 HV0.05 olarak elde edilmiştir. Aşınma sonrasında en yüksek aşınma oranı işlemsiz numunede (37.962x10-5 mm3/Nm) elde edilirken, en az aşınma oranı 400℃'de 1 saat temperlenmiş numunede (8.408x10-5 mm3/Nm) elde edilmiştir. Temperleme işlemi sonrasında numunelerin yüzey pürüzlülük değerlerinde artışlar elde edilirken, sertlik ve aşınma ve korozyon kayıplarında düşüşlerin olduğu gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis study, micro-alloyed SAE 1141 steel was coated with electroless Ni-B. While some samples were not tempered after the coating process, some samples were tempered for 5 hours at 250℃ and 1 hour at 400℃ after coating. The effects of tempering temperatures and times after Ni-B coating on the microstructure, microhardness, XRD, surface roughness, wear and corrosion of the coating were investigated. After coating, the Ni-B coating layer thickness varying between 11.67-13.33 µm was obtained. After coating, amorphous Ni was obtained in the untempered sample, while Ni and Ni3B phases were obtained in the sample tempered at 250℃ for 5 hours, and Ni2B and Ni3B phases were obtained in the sample tempered at 400℃ for 1 hour. While the microhardness of the untreated steel was 278±12 HV0.05, the hardness of the sample coated with Ni-B and tempered at 400 ℃ for 1 hour was obtained as 980±38 HV0.05. After wear, the highest wear rate was obtained in the untreated sample (37.962x10-5 mm3/Nm), while the least wear rate was obtained in the sample tempered at 400℃ for 1 hour (8.408x10-5 mm3/Nm). While the tempering process resulted in increases in the surface roughness values of the samples, it was observed that there were decreases in hardness and wear and corrosion losses.