Seçici manyetik hipertermi için dairesel Halbach dizilerinin tasarımı ve kontrolü
Design and control of circular Halbach arrays for selective magnetic hyperthermia
- Tez No: 850259
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SERHAT KÜÇÜKDERMENCİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 147
Özet
Yeni nesil yardımcı kanser tedavi yöntemlerinden manyetik hipertermide (MH) hedef bölge ısısı yerel olarak yükseltilerek kanser hücrelerini termal ablasyona uğratmak amaçlanır. Bu uygulamada seçici olarak kanserli bölgeye ısı uygulanırken tümör çevresindeki sağlıklı dokulara zarar vermemek önemlidir. MH'de manyetik nanoparçacık (MNP) salınımlarının bölgeselleştirilmesi gibi yeni yaklaşımlar araştırılmaktadır. Önerilen bu tez çalışmasında dairesel Halbach dizileri kullanılarak statik manyetik alan (SMF) desenleri oluşturulmuştur. Mıknatıs açısı ile oluşan değişimler sonlu elemanlar yöntemi simülasyonuyla incelenmiştir. Simülasyon sonuçlarına göre uygun manyetik alan desenlerini oluşturacak düzenek kurulup ölçümlerle statik manyetik alan desenleri haritalanmıştır. Haritalama sonuçlarına göre; FFR'nin küçülüp büyümesi ve merkez noktasının bir eksen boyunca hareketi gözlemlenmiştir. Dairesel Halbach dizileri ile oluşturulan manyetik alan desenlerinin hedeflemeli MH'de kullanımı bu çalışmada incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In magnetic hyperthermia (MH), which is one of the new generation supportive cancer treatment methods, it is aimed to thermal ablate cancer cells by increasing the temperature of the target region locally. In this application, it is important not to damage the healthy tissues around the tumor while applying heat selectively to the cancerous area. New approaches such as localization of magnetic nanoparticle (MNP) oscillations in MH are being investigated. In this proposed thesis study, static magnetic field (SMF) patterns were created using circular Halbach arrays. The changes occurring with the magnet angle were examined by finite element method simulation. According to the simulation results, a mechanism was established to create appropriate magnetic field patterns and static magnetic field patterns were mapped with measurements. According to the mapping results; It has been observed that the FFR shrinks and grows and the movement of its center point along an axis. The use of magnetic field patterns created by circular Halbach arrays in targeted MH was examined in this study.