Denizli Müzesi'ndeki bir grup metal eserin restorasyon ve konservasyonu
Restoration and conservation of a group of metal artifacts in Denizli Museum
  1. Tez No: 850267
  2. Yazar: NEŞE İVRENDİ DEMİRKOL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BÜLENT GENÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Arkeoloji, Archeology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mardin Artuklu Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kültürel Çalışmalar Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
Taşınabilir kültür varlıklarından olan metal eserleri korumak, uygun konservasyon adımları ile başlayıp, müze depolarını uygun çevresel koşullara dönüştürmekle devam eder. Kültür varlıklarının dünya çapındaki önemi, malzemenin özellikleri, kullanım şekli ve çevresel faktörlerle sıkı bir şekilde ilişkilidir. Kültür varlıklarını depolama, çevresel etkenleri belirleme, olası riskleri tanımlama ve en aza indirme, bozulma süreçlerini yavaşlatma ve eserlerin ömrünü uzatma, kültür varlıklarını korumanın temel amacını oluşturur. Bu çalışmada, Denizli Müze Müdürlüğü tarafından yürütülen Hieropolis Kuzey Nekropolü 2014 Yılı Kazısı, Çivril-Koçak 2017 Yılı Kurtarma Kazısı ve Bekirler Nekropolü 2017-2018 yılı Kurtarma Kazısı'nda ele geçen MÖ 2. yy ile MS 6. yy a tarihlenen metal eserlerin restorasyon ve konservasyon uygulamaları yer almaktadır. Bu çalışmada, metal eserlerin topraktan çıkarıldığı andan itibaren müze vitrin ve depolarına ulaşıncaya kadar geçen restorasyon-konservasyon süreci ele alınmaktadır. Bu sayede, metal eserlerin varlıklarını daha uzun yıllar sürdürebilmelerini sağlamak amaçlanmaktadır.
Özet (Çeviri)
Protecting metal artifacts, which are portable cultural assets, starts with appropriate conservation steps and continues with transforming museum warehouses into suitable environmental conditions. The worldwide importance of cultural assets is closely related to the properties of the material, the way it is used and environmental factors. Storing cultural assets, identifying environmental factors, identifying and minimizing possible risks, slowing down deterioration processes and extending the life of works are the main purposes of preserving cultural assets. In this study, the restoration and conservation practices of metal artifacts dating back to the 2nd century BC and the 6th century AD unearthed in the Hieropolis Northern Necropolis 2014 Excavation, Çivril-Koçak 2017 Rescue Excavation and Bekirler Necropolis 2017-2018 Rescue Excavation carried out by the Denizli Museum Directorate are explained. In this study, the restoration-conservation process of metal works from the moment they are unearthed until they reach the museum showcases and warehouses is discussed. In this way, it is aimed to ensure that metal works can continue their existence for many years.