Mısır nişastasından üretilen glutensiz kek kalitesine chia (Salvia hispanica L.) ve mercimek unlarının etkisi
The effects of chia (Salvia hispanica) and lentil flours on the quality of gluten-free cake produced from maize starch
  1. Tez No: 850268
  2. Yazar: AYNUR KILIÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜSEYİN BOZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gastronomi ve Mutfak Sanatları, Gastronomy and Culinary Arts
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
Bu çalışmada mısır nişastasından üretilen kek örneklerinin fiziksel, duyusal ve tekstürel özelliklerine chia (Salvia hispanica) tohumu (%0, 4 ve 8) ve yeşil mercimek (%0, 8 ve 16) unlarının etkileri belirlenmiştir. Glutensiz kek formülasyonlarındaki chia unu miktarı arttıkça kek örneklerinin iç renginin koyulaştığı gözlemlenmiştir. En yüksek iç renk L değerleri(70,49) %0 chia unu içeren kontrol kek örneğinde en düşük L renk değerleri (59,14) ise %8 chia unu içeren örneklerde belirlenmiştir. Benzer şekilde glutensiz kek formülasyonlarına mercimek unu ilavesi de kek örneklerinin iç renk L değerlerinde bir azalmaya neden olmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, the effects of chia (Salvia hispanica) (0.4% and 8%) and green lentil (0.8% and 16%) flours on the physical, sensory and textural properties of cake samples produced from maize starch were determined. It was observed that crumb color of the cake samples darkened as the amount of chia flour in the gluten-free cake formulations increased. The highest crumb color L values (70,49) were determined in the control cake sample containing 0% chia flour, and the lowest L color values (59,14) were determined in the samples containing 8% chia flour. Similarly, the addition of lentil flour to gluten-free cake formulations caused a decrease in crumb color L values of the cake samples.