Induced current medical electro-thermal imaging
Akım indüklemeli tıbbi elektro-termal görüntüleme
  1. Tez No: 850308
  2. Yazar: VOLKAN TANRIVERDİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NEVZAT GÜNERİ GENÇER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 146
Özet
Meme tümörleri, çevresindeki sağlıklı dokulardan daha fazla metabolik ısı üretir. Bununla birlikte, derindeki tümörleri kızılötesi (IR) görüntüleme kullanarak tespit etmek zordur. Bu çalışma, tümörler ile sağlıklı dokular arasındaki elektriksel iletkenlik ve spesifik ısı farklarından dolayı ek bir sıcaklık kontrastı oluştuğundan, tümörlü memeye zamanla değişen bir manyetik alan uygulanarak indüklenen akımların oluşturulmasını önermektedir. Temel amaçlar şunlardır: 1) yüzeydeki ve derindeki tümörler için yöntemin uygulanabilirliğini sayısal çalışmalar ile araştırmak ve 2) farklı deneylerle, meme dokularını taklit eden fantomlar kullanarak yöntemin kullanımını göstermek. Tümörlü göğüsler sayısal olarak modellendi ve aktif ve pasif modlar üç boyutlu olarak benzetildi. Benzetim çalışmalarında, indüklenen akım, görüntüleme yüzeyindeki sıcaklık kontrastını değiştirdi ve tümör tespit hassasiyetinde 4 mm'lik bir artışa neden oldu. Deneysel çalışmalar için 11 sarımlı 70 mm uzunluğunda bir solenoid bobin üretildi ve 745 kHz'de 20 A akım uygulandı. Tümörün olmadığı duruma kıyasla tümörün bulunduğu lokasyonda 0.4 °C'ye kadar sıcaklık farkı gözlemlendi. Benzer şekilde, 3.75 A akım ile 755 kHz'de seri rezonansta 23 sarımlı çok katmanlı bir bobin kullanıldı ve tümör konumunda 0.4 °C'lik bir sıcaklık farkı gözlemlendi. IR meme görüntülemede, indüklenen akımlar ile vücut yüzeyindeki sıcaklık kontrastının değiştiği ve tümör tespit derinliğinin arttığı sonucuna varıldı. Önerilen yöntem, cansız deneyler yapılarak doğrulanmıştır.
Özet (Çeviri)
Breast tumors generate more metabolic heat than surrounding healthy tissues. However, detecting deep tumors using infrared (IR) imaging is challenging. This study proposes creating induced currents by applying a time-varying magnetic field to the tumorous breast since an additional temperature contrast occurs due to the electrical conductivity and specific heat differences between the tumors and healthy tissues. The main objectives are: 1) to investigate the feasibility of the method for surface and deep tumors with numerical studies and 2) to demonstrate the use of this method through different experiments conducted with phantoms that mimic breast tissues. Tumorous breasts were modeled numerically, and the active and passive modes were simulated in three dimensions. In simulation studies, the induced current altered the temperature contrast on the imaging surface, resulting in a 4 mm increase in tumor detection sensitivity. An 11-turn, 70 mm long solenoid coil was constructed for the experimental studies, and a 20 A current was applied at 745 kHz. A temperature difference of up to 0.4 °C in the tumor location was observed compared with the absence of the tumor. Similarly, a 23-turn multilayer coil was utilized in serial resonance at 755 kHz with a 3.75 A current, and a 0.4 °C temperature difference at the tumor location was observed. It was concluded that the temperature contrast on the body surface changed, and the tumor detection depth increased with the induced currents in breast IR imaging. The proposed method was validated using in vitro experiments.