Okul yöneticilerinin mesleki profesyonellik düzeyleri ile politik becerileri arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation of the relationship between the levels of professional professionality and political skills of school managers
  1. Tez No: 850311
  2. Yazar: ÖZDEN KARA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YUNUS YILDIRIM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
Bu çalışmada amaç, devlet okullarında görev yapan okul müdürlerinin mesleki profesyonellik düzeyleri ile politik becerileri arasındaki ilişkiyi cinsiyet (kadın, erkek), Okul Kademesi (İlkokul-Ortaokul-Lise), Mezuniyet (Lisans -Yüksek Lisans), Branş (Sosyal Bilimler –Fen Bilimleri) Öğretmenlik ve Yöneticilikte geçen Toplam Hizmet Süresi demografik değişkenlerine göre incelemektir. Araştırmada, ilişkisel tarama modeli kullanılmıştır. Araştırmaya Adana Büyükşehir Belediyesi sınırları içinde bulunan (Çukurova, Seyhan, Yüreğir ve Sarıçam) ve devlet okullarında görev yapmakta olan 286 erkek, 73 kadın okul müdürü katılmıştır. Araştırmaya katılan yöneticilerin demografik özelliklerinin belirlenmesinde kişisel bilgi formu, mesleki profesyonellik düzeylerinin belirlenmesinde“Mesleki Profesyonellik Ölçeği”, politik becerilerinin belirlenmesinde ise“Politik Beceri Ölçeği”kullanılmıştır. Araştırmanın analizinde, ölçeklerin toplamlarına ve alt boyutlarına yönelik yapılan normallik test sonuçlarına göre veriler normal dağılım gösterdiği için iki grup içeren karşılaştırmalarda bağımsız örneklemler t testi, üç ve daha fazla grup içeren karşılaştırmalarda varyans analizi testi kullanılmıştır. Değişkenler arasındaki ilişkiler pearson korelasyon analizi ile incelenmiştir. Araştırma bulguları sonucunda okul müdürlerinin mesleki profesyonellik düzeyi ile politik becerileri arasında anlamlı bir istatistiksel farkın olmadığı, mezuniyet, branş, okul türü, toplam hizmet süresi değişkenlerine göre okul müdürlerinin mesleki profesyonellik ölçeği ile politik beceri ölçeğinden aldıkları puanların anlamlı bir farklılık göstermediği, ancak mesleki profesyonellik ölçeği alt boyutları olan karara katılım sağlama, mesleki etik, ve mesleki özerklik puan ortalamaları, toplam hizmet süresine göre istatistiksel olarak anlamlı farklılık gösterdiği, mesleki profesyonellik ölçeği alt boyutlarından mesleki gelişim ve politik beceri ölçeği alt boyutu samimi görünme düzeyinden aldıkları puanların yöneticilikte geçen hizmet süresine göre istatistiksel olarak farklılaştığı sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the relationship between the professional professionalism levels and political skills of school principals working in public schools based on gender (female, male), School Stage (Primary School-Middle School-High School), Graduation (Bachelor-Master's Degree), Branch (Social Sciences-Science Sciences). ) To examine the Total Service Time in Teaching and Management according to demographic variables. In the research, the relational screening model was used. 286 male and 73 female school principals working in public schools within the borders of Adana Metropolitan Municipality (Çukurova, Seyhan, Yüreğir and Sarıçam) participated in the research. Personal information form was used to determine the demographic characteristics of the managers participating in the research,“Vocational Professionalism Scale”was used to determine their professionalism levels, and“Political Skills Scale”was used to determine their political skills. In the analysis of the research, since the data showed normal distribution according to the normality test results for the totals and sub-dimensions of the scales, independent samples t test was used in comparisons involving two groups, and analysis of variance test was used in comparisons involving three or more groups. Relationships between variables were examined with Pearson correlation analysis. As a result of the research findings, it was determined that there was no significant statistical difference between the professional professionalism level of school principals and their political skills, and that the scores received by school principals from the professional professionalism scale and political skills scale did not show a significant difference according to the variables of graduation, branch, school type, and total service time, but the professional professionalism scale did not show a significant difference. The mean scores of the sub-dimensions of participation in decision-making, professional ethics, and professional autonomy showed statistically significant differences according to the total service period, and the scores obtained from the sub-dimensions of the professional professionalism scale, professional development, and the level of sincerity in the political skill scale sub-dimension, showed a statistically significant difference according to the length of service in management. It was concluded that they differed as follows.