A robust machine learning based ids design against adversarial attacks in sdn
Yazılım tanımlı ağda yanıltıcı saldırılara karşı makine öğrenimi tabanlı dirençli bir saldırı tespit sistemi tasarımı
- Tez No: 850324
- Danışmanlar: PROF. DR. BANU GÜNEL KILIÇ, DOÇ. DR. MEHMET DEMİRCİ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Enformatik Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilişim Sistemleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
Makine öğrenimi tabanlı saldırı tespit sistemleri (STS), hem geleneksel hem de yazılım tanımlı ağlarda temel güvenlik işlevleridir. Başarımları ve korudukları ağların güvenliği, sınıflandırma sonuçlarının doğruluğuna bağlıdır. Herhangi bir STS'yi ciddi şekilde tehdit eden, makine öğrenimine yönelik yanıltıcı saldırılara karşı hâlâ etkili bir karşılık verilmemiştir. Bu tezde öncelikle, yanıltıcı saldırı verilerini üretmek için çekişmeli üretici ağları kullanan bir yöntem tasarlanmıştır. Daha sonra, yanıltıcı saldırılara karşı dayanıklı, sağlam bir IDS modeli olan RAIDS modeli önerilmiştir. RAIDS'de, bir otomatik kodlayıcının yeniden yapılandırma hatası, bir sınıflandırıcı için tahmin değeri olarak kullanılır. Ayrıca saldırganın özellik seti hakkında tahminde bulunmasını önlemek için birden fazla özellik seti oluşturulur ve temel makine öğrenimi sınıflandırıcılarını eğitmek için kullanılır. Daha sonra bir LightGBM sınıflandırıcısı, iki otomatik kodlayıcı ve bir temel makine öğrenimi sınıflandırıcıları topluluğu tarafından üretilen sonuçlarla eğitilir. Sonuçlar, önerilen modelin, yanıltıcı eğitimine ihtiyaç duymadan, yanıltıcı saldırılara karşı genel doğruluğu en az %13,2 oranında ve F-1 metriğini %110'dan fazla artırabildiğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Machine learning-based intrusion detection systems (IDS) are essential security functions in conventional and software-defined networks alike. Their success and the security of the networks they protect depend on the accuracy of their classification results. Adversarial attacks against machine learning, which seriously threaten any IDS, are still not countered effectively. In this thesis, firstly, a method is designed that employs generative adversarial networks to produce adversarial attack data. Then, RAIDS, a robust IDS model, is proposed which is resilient against adversarial attacks. In RAIDS, an autoencoder's reconstruction error is used as a prediction value for a classifier. Also, to prevent the attacker from guessing about the feature set, multiple feature sets are created and used to train baseline machine learning classifiers. A LightGBM classifier is then trained with the results produced by two autoencoders and an ensemble of baseline machine learning classifiers. The results show that the proposed robust model can increase overall accuracy by at least 13.2% and F1-score by more than 110% against adversarial attacks without the need for adversarial training.