Lavanta ve gül yağı ilavesinin dondurmanın bazı kimyasal ve duyusal kalite kriterlerine etkisi
Effect of added lavender and rose oil on some chemical and sensory quality criteria of ice cream
- Tez No: 850325
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜRKAN UÇAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Besin Hijyeni ve Teknolojisi, Food Hygiene and Technology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Besin Hijyeni ve Teknolojisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Esansiyel yağların özellikle antioksidan ve antimikrobiyal özelliklerinden dolayı gıdalarda kullanımı son yıllarda artış göstermiştir. Süt ürünleriyle ilgili yapılan çalışmalarda farklı esansiyel yağların kullanıldığı görülmüştür. Fakat, gül ve lavanta esansiyel yağlarının süt ve süt ürünlerinde kullanıldığı çalışmaya rastlanılmamıştır. Yapılan bu çalışmada gül ve lavanta yağlarının dondurma üretiminde kullanılarak, donudurmanın bazı kalite kriterlerine etkisi araştırılmıştır. Bu çalışmada dondurmaya % 0,01; % 0,003; % 0,005 oranlarında gül yağı ve % 0,1; % 0,001, % 0,005 oranlarında lavanta yağı ilave edilerek üretilen dondurmaların kimyasal ve duyusal analizleri yapılmıştır. Yapılan analizlerde dondurma örnekleri arasında; kuru madde miktarı, yağ miktarı, pH, titrasyon asitliği, L değeri (parlaklık), erime oranı ve hacim genişlemesi açısından anlamlı bir fark tespit edilmemiştir (p>0,05).
Özet (Çeviri)
Properties of essential oils due to their antioxidant and antimicrobial properties, their use in foods has increased in recent years. In studies conducted on dairy products, it has been observed that different essential oils are used. However, there have been no studies in which rose and lavender essential oils have been used in milk and dairy products. In this study, the effect of rose and lavender oils on some quality criteria of freezing was investigated by using them in ice cream production. In this study, chemical and sensory analyses of ice creams produced by adding rose oil at the rates of 0.01%, 0.003%, 0.005% and lavender oil at the rates of 0.1%, 0.001%, 0.005% to ice cream were performed. In the analyses performed, no significant difference was found between the ice cream samples in terms of dry matter quantity, oil quantity, pH, Decitationation acidity, L value (brightness), melting rate and volume expansion (p>0.05).