Türk Ticaret Kanunu madde 376 kapsamında anonim şirketlerde mali durum bozulması ve iyileştirme önlemleri
Financial condition deterioration and improvement measures in joint stock companies under article 376 of the Turkish Commercial Code
- Tez No: 850329
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ESRA HAMAMCIOĞLU, PROF. DR. MERT ERER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kadir Has Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 481
Özet
Bu doktora çalışmasında Türk Ticaret Kanunu (TTK) Madde 376 çerçevesinde anonim şirketlerde yaşanan mali durum bozulmaları ve alınabilecek iyileştirme önlemleri kapsamlı bir şekilde incelenmesi amaçlanmıştır. Çalışmada, mali durum bozulması açıklandıktan sonra, mali durum bozulması ile sermaye ilişkisi, yedek akçe ilişkisi, mal varlığı ilişkisi, muhasebe düzeni ilişkisi ortaya konmuştur. Daha sonra mali durum bozulması halleri ve mali durum bozulması halleri olan sermaye kaybı ve borca batıklığın hukukumuzdaki yeri ortaya konduktan sonra mali durumun iyileştirilmesi ele alınmıştır. Akabinde, sermaye kaybı ve alınması gereken hukuki iyileştirme önlemleri ile borca batıklık ve alınması mümkün hukuki iyileştirme önlemleri detaylı bir şekilde ele alınmıştır. Sonuç olarak bu çalışma ile anonim şirketlerin mali durumlarında meydana gelen bozulmalar karşısında zorunlu ve mümkün hukuki iyileştirme önlemlerinin uygulanma süreçlerini detaylandırılarak ortaya konmuştur. Böylelikle, mali yapıyı iyileştirmek ve şirketin varlığını devam ettirmesi için atılması gereken adımlar konusunda hem şirketlere hem de ilgili taraflara yönelik kapsamlı bir çalışma ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
This doctoral thesis aims to comprehensively examine the financial distress experienced by joint-stock companies within the framework of Article 376 of the Turkish Commercial Code (TCC), and the possible remedial measures that can be taken. The study first elucidates the concept of financial distress and then establishes its relation to equity, reserve funds, assets, and accounting systems. Subsequently, it presents the legal standing of capital loss and insolvency—conditions indicative of financial distress—before addressing the improvement of financial health. Thereafter, the thesis meticulously discusses the legal remedial measures required in cases of capital loss and those feasible in instances of insolvency. In conclusion, this work details the implementation processes of mandatory and possible legal remedial measures in response to the deterioration of financial conditions in joint-stock companies. Thus, it provides a comprehensive framework for the necessary steps to ameliorate financial structure and ensure the continuity of the company's existence, serving as a guide for both the corporations and the concerned stakeholders.