Üniversite öğrencilerinde sosyal medya bağımlılığının depresyon, bağlanma stilleri ve sosyal kaygı ile ilişkisi
The relationship between social media addiction with depression, attachment styles and social anxiety among university students
  1. Tez No: 850330
  2. Yazar: DİLAN MALGAZ GÜÇLÜ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÜLKER MERAL ÇULHA
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Doğuş Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 144
Özet
Bu araştırmada üniversite öğrencilerinin sosyal medya bağımlılık düzeyleri ile bağlanma stilleri, depresyon ve sosyal kaygı düzeyleri arasındaki ilişkilerin incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırmanın örneklem grubunu basit seçkisiz yöntemle seçilen ve çalışmaya katılmaya gönüllü olan 1079 üniversite öğrencisi oluşturmaktadır. Bu araştırmada Sosyodemografik Veri Formu, Sosyal Medya Bağımlılığı Ölçeği, Beck Depresyon Ölçeği, Erişkin Bağlanma Biçimi Ölçeği ve Liebowitz Sosyal Kaygı Ölçeği kullanılmıştır. Gerekli izinler alındıktan sonra ilgili ölçekler bazı katılımcılara Google Forms aracılığıyla ulaştırılırken bazı katılımcılara yüz yüze sunulmuştur. Araştırmada elde edilen veriler için tekli ve çoklu uç değerler analizi yapılmış ve SPSS v.23 programı kullanılmıştır. Hesaplamalar sonucu, 3 katılımcı ana değişkenler için elde edilen z puanının ± 3,29 dışında yer alması nedeniyle veri setinden çıkartılmıştır. Yapılan araştırmada katılımcılardan elde edilen veriler üzerinde momentler çarpımı korelasyon katsayısı ve hiyerarşik regresyon analizi yöntemleri uygulanmıştır. Yapılan analizler sonucunda, sosyal medya bağımlılığı ile depresyon, sosyal anksiyete, kaygılı ve kaçıngan bağlanma stilleri arasında istatistiksel açıdan pozitif yönde bir ilişki belirlenmiştir. Sosyal medya bağımlılığı ile güvenli bağlanma arasında ise istatistiksel açıdan anlamlı bir ilişki tespit edilememiştir. Ayrıca kaygılı ve kaçıngan bağlanma ile sosyal anksiyete, sosyal medya bağımlılığını anlamlı biçimde yordarken, sosyal medya bağımlılığının da depresyonu anlamlı biçimde yordadığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this research, it is seen that there are connections with social media connections at universities and the analysis of social shares continues. In the south of the research, 1079 university students were randomly selected and volunteered to participate in the study. In this research, the Sociodemographic Data Form, Social Media Addiction Scale, Beck Depression Inventory, Adult Attachment Style Scale, and Liebowitz Social Anxiety Scale were utilized. After obtaining the necessary permissions, the scales were distributed to some participants via Google Forms, while others were presented in person. For the data obtained in the study, single and multiple outlier analyses were performed using SPSS v.23. As a result of the calculations, 3 participants were excluded from the data set due to their z-scores for the main variables lying outside ± 3.29.