Karaman ilinden seçilmiş alanların etnobotanik özellikleri
Ethnobotanical characteristics of selected areas from Karaman province
  1. Tez No: 850340
  2. Yazar: NİLGÜN AKKAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖMER ÇEÇEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fen Bilimleri ve Teknolojileri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Biyoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 172
Özet
2022-2023 yıllarında Karaman ili sınırlarında gerçekleştirilen bu çalışma, bölgedeki halkın bitki kullanım alışkanlıklarını ortaya çıkarmayı amaçlamaktadır. Araştırma kapsamında, 65 farklı yerleşim yerinde yaşayan 240 kişiyle yüz yüze görüşmeler yapılarak, çalışma alanından toplanan bitkilerin bilimsel adları ve yerel isimleri belirlenmiş ve kullanım amaçlarına odaklanılmıştır. Toplamda 57 familyaya ait 192 taksonun halk tarafından çeşitli amaçlar ile kullanımı tespit edilmiştir. Bu bitkilerin 167'si tıbbi, 122'si gıda, 52'si eşya ve 9'u hayvan yemi olarak kullanılmaktadır. Çalışma sırasında, 38 taksonun 19'unun yeni ve farklı kullanımı veya 19'unun ilk defa etnobotanik kaydı yapılmıştır. Ayrıca, çalışma alanından elde edilen verilere göre, 28 endemik taksonun kullanımı belirlenmiştir. Bu çalışma, Karaman İli sakinlerinin bitkileri çeşitli amaçlarla nasıl kullandıklarını anlamak ve bölgedeki biyolojik çeşitliliği daha iyi değerlendirmek amacıyla gerçekleştirilmiştir. Elde edilen bulgular, yerel halkın doğal kaynakları nasıl değerlendirdiğini anlamak ve koruma stratejileri geliştirmek için önemli bir temel oluşturabilir.
Özet (Çeviri)
This study, carried out in the borders of Karaman province in 2022-2023, aims to reveal the plant use habits of the people in the region. Within the scope of the research, face-to-face interviews were held with 240 people living in 65 different settlements, and the scientific and local names of the plants collected from the study area were determined and their intended use was focused on. In total, 192 taxa belonging to 57 families were determined to be used by the public for various purposes. 167 of these plants are used medicinally, 122 are used as food, 52 are used as goods and 9 are used as animal feed. During the study, 19 of the 38 taxa were used in new and different ways or ethnobotanical records were made for the first time. Additionally, according to the data obtained from the study area, the use of 28 endemic taxa was determined. This study was carried out to understand how the residents of Karaman Province use plants for various purposes and to better evaluate the biodiversity in the region. The findings can provide an important basis for understanding how local people evaluate natural resources and developing conservation strategies.