Türkiye ve seçili Avrupa Birliği ülkeleri işgücü piyasalarında enformel istihdam ve sosyal koruma ilişkisinin değerlendirilmesi
Evaluation of the relationship of informal employment and social protection in the labor markets of Turkey and selected European countries
- Tez No: 850339
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ERHAN GÜLCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 132
Özet
1970'lerin sonlarına doğru ortaya çıkan neoliberal politikalar, 1980'li yıllardan sonra dünya genelinde sosyal, ekonomik ve hukuki alanda etkisi görülmektedir. Neoliberal politikaların getirisi olan uluslararası ticaretin serbestleşmesi ve esneklik ile rekabet baskısı artan firmalar maliyetleri düşürme yoluna yönelmektedirler. Artan rekabet, esneklik uygulaması ve teknolojik gelişmelere bağlı olarak üretim biçimlerinde değişme ve üretim faktörlerinin uluslararası alanda rahatlıkla yer değiştirmesi gibi birçok faktör işgücünün yapısını da etkilemektedir. İşgücü içerisinde vasıfsız ve üretim biimindeki değişikliklerden olumsuz etkilenen çalışanlarda formel istihdamın dışına itilmektedir. Çalışmamızda enformel istihdam ve sosyal koruma kavramları anlamaya çalışılarak, işgücü içerisinde aralarındaki ilişki sorgulanmaktadır. Seçili Avrupa Birliği ülkeleri ile Türkiye'de enformel istihdamın ve bu ülkelerdeki sosyal korumanın boyutları da incelenmektedir.
Özet (Çeviri)
The neoliberal policies that emerged towards the end of the 1970s have had an impact in the social, economic and legal fields around the world after the 1980s. With the liberalization of international trade and flexibility, which is the result of neoliberal policies, companies with increasing competitive pressure tend to reduce costs. Many factors such as increasing competition, flexibility application and changes in production methods due to technological developments and the easy displacement of production factors in the international arena also affect the structure of the workforce. Employees who are unskilled and negatively affected by changes in the way of production are excluded from formal employment. In our study, by trying to understand the concepts of informal employment and social protection, the relationship between them in the workforce is questioned. The dimensions of informal employment and social protection in selected European Union countries and Turkey are also examined.