Arsa payı karşılığı inşaat sözleşmelerinde yüklenicinin temerrüdü ve nama ifa
Contractor's default and decriminalization in construction contracts in exchange for land share
  1. Tez No: 850365
  2. Yazar: DAMLA EKER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞEBNEM AKİPEK ÖCAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ufuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Özel Hukuk Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 126
Özet
Tez çalışmamızın temel amacı; arsa payı karşılığı inşaat sözleşmesi bakımından tarafların yükümlülüklerine ve yüklenicinin temerrüdü durumlarına odaklanılarak temerrüdün hukuki sonuçlarının ele alınması ve arsa sahibinin nama ifa yetkisi talep edebilmesine ilişkin süreçlerin ayrıntılı bir şekilde incelenmesidir. Arsa payı karşılığı inşaat sözleşmesi uygulamada sıklıkla karşılaşılan sözleşme türü olduğundan tarafların yükümlülüklerinin, yüklenicinin temerrüdünün ve sonuçlarının araştırılarak bu doğrultuda doktrindeki tartışmalarla bu kavramların anlaşılmasına yardımcı olmak ve katkı sağlamak amaçlanmıştır. Tezin ana odak noktası, arsa payı karşılığı inşaat sözleşmesinde tarafların haklarını ve yükümlülüklerini anlamaya ve buna bağlı ortaya çıkan sonuçlara yönelik hukuki bir çerçeve sunmaktır. Bu doğrultuda tezimiz giriş ve sonuç bölümleri hariç olmak üzere 4 bölüm olarak hazırlanmıştır. İlk bölümde aynen ifa ve nama ifa kavramlarının Türk mevzuatı doğrultusunda incelemesi yapılmış, ikinci bölümde arsa payı karşılığı inşaat sözleşmelerinin tanımı ve tarafların yükümlülükleri hususundan bahsedilmiş, üçüncü bölümde yüklenicinin temerrüdü ve buna bağlı sonuçlar ele alınmış ve son bölümde de uygulamada sıklıkla karşılaşılan nama ifaya izin talebinin şartları, uygulaması ve taraflar için sonuçları açıklanmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The main purpose of our thesis study is to address the legal consequences of default by focusing on the obligations of the parties in terms of the construction contract in exchange for the land share and, in particular, the cases of contractor's default, and to examine in detail the processes related to the land owner's ability to request decertification authority. Especially since the construction contract for land share is a type of contract that is often encountered in practice, it is aimed to decipher the obligations of the parties, the contractor's default and the consequences in detail and to help and contribute to the understanding of these concepts through discussions in the doctrine in this direction. The main focus of the thesis is to provide a legal framework for understanding the rights and obligations of the parties in the construction contract in exchange for a land share and the resulting consequences decoupled therefrom. In this direction, this thesis has been prepared as 4 sections, excluding the introduction and conclusion sections. In the first part, the exact concepts of performance and decal performance were examined in accordance with Turkish legislation, in the second part the definition of construction contracts in exchange for land share and the obligations of the parties were mentioned, in the third part the contractor's default and related consequences were discussed, and in the last part the conditions, application and consequences of the request for approval for decal performance, which are often encountered in practice, were tried to be explained in detail.