Muhafazakâr siyasi liderlerin söylemlerinde dava kavramının analizi
Analyzing the concept of cause in the discourses of conservative leaders
- Tez No: 850373
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖZCAN GÜNGÖR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Sosyoloji, Religion, Sociology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 170
Özet
Radikal ve köklü değişimlere karşı çıkılmasıyla gelişen muhafazakârlık, zaman içerisinde siyasi bir ideoloji halini almıştır. Gelenek, tarih, din, ahlak, otorite ve önyargı gibi dogmaların bulunduğu bu ideolojide öne çıkan unsurlardan biri de sembolizmdir. Anlatılmak istenen hedeflerin veya anlam bütününün kısa yoldan ve kolayca toplumdaki bireylerin zihninde aynı şekilde canlanmasına yarayan semboller, bazen bir eşya bazen de bir kelime olarak toplum hafızasında kendisine yer bulmaktadır. Türk muhafazakâr siyasetinde yer alan ve muhafazakâr siyasi partilerin iktidara gelişiyle kullanımı artan sembolik kavramlardan biri de dava kavramıdır. Geniş kitleleri etrafında toplayabilme yetisine sahip olan karizmatik liderler, söylemlerini sorgulamadan kabul eden bir kitleye sahiptir. Bu bağlamda kullanılan dava kavramı, liderin taraftarlarının zihninde uyandırdığı anlamların sorgulanmadan anlaşılmasını sağlamaktadır. Türkiye'deki muhafazakâr siyasi gelenekte karizmatik liderler olarak yer alan Alparslan Türkeş'in, Devlet Bahçeli'nin, Necmettin Erbakan'ın ve Recep Tayyip Erdoğan'ın dava kavramını kullanış biçimleri ve konuşmalarında yer verilme şekillerinin incelenmesi bu çalışmanın konusunu oluşturmaktadır. Çalışma, nitel araştırma tekniklerinden tarihsel dokümantasyon/ doküman analizi yöntemi kullanılarak oluşturulmuştur. Türk muhafazakâr siyasetinde sıklıkla yer verilen ve sembolik bir kavram olan dava, liderlerin taraftarlarının zihinlerinde canlandırmak istediği bir gelecek hayalini, temellerini dayandırdığı bir geçmişi temsil etmektedir. Dava, mensuplarına çeşitli sebeplerle bağlılık kazandırmayı ve davaya ihanet etmemeyi öncelemektedir. Davaya inanmış kişiler, kutsanmış bir ortak bağlılık dünyasına göre hareket etmektedir. Bu kutsal bağlar karizmatik liderlerin geliştirmiş olduğu siyasi doktrinlere göre değişim göstermektedir. Liderler etrafında şekillenen bu siyasi hareketlerde liderin dava olarak zihinlerde canlandırdığı anlamların sorgulanmadan ve itiraz edilmeden kabul edilmesi ise esastır. Alparslan Türkeş ve Devlet Bahçeli'nin siyasetinde Türk İslam birliği ve milliyetçi hedefler öne çıkmaktayken Necmettin Erbakan için dava, İslam Birliği hedefi doğrultusunda şekillenmektedir. Recep Tayyip Erdoğan siyasetinde ise Türkiye'nin demokratik ve özgüvenli bir devlet olması dava niteliği taşımaktadır.
Özet (Çeviri)
Conservatism, which has developed in opposition to radical and profound changes, has evolved into a political ideology over time. Tradition, history, religion, morality, authority, and prejudice are among the dogmas present in this ideology. Symbolism is one of the prominent elements in this ideology. Symbols, serving to evoke the same imagery in the minds of individuals in society quickly and easily, play a significant role in conveying the desired goals or the overall meaning. Sometimes appearing as objects, sometimes as words, these symbols find a place in the collective memory of society. One of the symbolic concepts that has gained increased usage with the rise to power of conservative political parties in Turkish conservative politics is the concept of“cause”or“mission. Charismatic leaders who have the ability to gather large societies around them possess a following that accepts their discourse without questioning. In this context, the use of the concept of ”cause“ ensures that the meanings evoked by the leader in the minds of their supporters are understood without being scrutinized. This study focuses on the usage of the concept of ”cause“ in the speeches and expressions of charismatic leaders in the conservative political tradition in Turkey, namely Alparslan Türkeş, Devlet Bahçeli, Necmettin Erbakan, and Recep Tayyip Erdoğan. The examination revolves around how these leaders employ and incorporate the concept of ”cause.“ The study is conducted using qualitative research techniques, specifically the method of historical documentation/document analysis The concept of ”cause," frequently emphasized in Turkish conservative politics as a symbolic notion, represents a vision of the future that leaders aim to evoke in the minds of their supporters and is rooted in a past it seeks to embody. The cause prioritizes instilling loyalty in its members for various reasons and emphasizes not betraying the cause. Those who believe in the cause act according to a sanctified common world of commitment. These sacred bonds undergo changes based on the political doctrines developed by charismatic leaders. In these political movements shaped around leaders, accepting the meanings attributed to the cause in the minds without questioning or objecting is crucial. In the politics of Alparslan Türkeş and Devlet Bahçeli, the emphasis is on the Turkish-Islamic unity and nationalist goals, while for Necmettin Erbakan, the cause takes shape in the direction of the Islamic Unity objective. In the politics of Recep Tayyip Erdoğan, the cause revolves around making Turkey a democratic and self-confident state.