Sürekli akımlı zincirli askılı konveyörlerin konstrüksiyonu ve yürütme dirençlerinin incelenmesi
Researching on construction and resistance of overhead conveyor
- Tez No: 85038
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA ALIŞVERİŞÇİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 164
Özet
ÖZET Sürekli akımlı zincirli askılı konveyörler, sürekli iletim tekniği kullanılan işletmelerde seri üretim için önemli bir yere sahiptir. Tez araştırması içinde tip konveyörlerin konstrüksiyon yapılarına ve zincir çekme kuvvetinin hesaplanması için gerekli olan yürütme dirençlerinin incelenmesine ait çalışmalar yer almaktadır. İkinci bölümde sürekli akımlı zincirli askılı konveyör sistemlerinin iletim tekniğindeki yeri ve önemi, avantaj ve dezavantajlarından bahsedilmiştir. Üçüncü bölümde ana başlıklardan birini oluşturan sürekli akımlı zincirli askılı konveyör sistemlerinde kullanılan elemanlar, teçhizatlar, bunların özellikleri ve seçim parametreleri ile işletme şartları detaylı bir şekilde incelenmiştir. Dördüncü bölümde sürekli akımlı zincirli askılı konveyör sistemlerinin boyutlandırılmasında, zincirin hareketi sırasında meydana gelen zincir çekme kuvvetlerinin hesaplama yöntemleri ele alınmıştır. Zincir çekme kuvvetlerinin tam ve doğru tayin edilebilmesi için gerekli olan yürütme dirençlerinin nasıl hesaplandığı gösterilmektedir. Beşinci bölümde ise, bu tip konveyör tesislerinde zincir çekme kuvvetlerinin tayininde çok kullanılan yaklaşık hesaplama metodları incelenmiş ve bunlar ile dördüncü bölümde bulunmuş olan teorik denklemlerin sürekli akımlı zincirtİNaskıh konveyör tesislerinde bulunması mümkün olan her çeşit hareket yollarının mevcut olduğu toplam 61 m uzunluğundaki deney tesisi üzerindeki sayısal uygulamalar yapılmış ve değerlendirilmiştir. Son bölümde altıncı tüm tezin içinde bahis konusu olan konuların önemli birkaç noktası ve yürütme dirençleri Ue Ugili bulgular yorumlamalar 3e verilmiştir. vm
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The position of overhead conveyor is important subject in the conveying technics. In this thesis, there are researches on construction of overhead conveyor system and conveying resistances that is used to calculate chain strenght in the overhead conveyor systems. In second section, the position, importance, advantages and disadvantages of the overhead conveyor is told. In third section that is one of the main sections, equipments, accessories, are used for the overhead conveyor system, are studied as detailed knowledge. In addition, choice parameters of the equipments is given in the section. In fourth section, there is a research about calculating chain strenght of the overhead conveyor system. How calculating resistance of conveying, has very impotant position in calculating the strenght of chain, is given. In fifth section, chain strenght calculating methods, are used about determinating chain strenght, are studied and there is an application, is relevant to the fourth section, about resistance of conveying system and 61 meters chain is used in this test installation. The end of the fifth section, some important knowledge is generating. In final section, there is brief thesis summary has important notes about sections. IX