Ekstrüzyon matris kanallarının şekil ve boyut yönünden araştırılması
Analysis of extrusion die channels, regarding channel shape and dimension
  1. Tez No: 85037
  2. Yazar: HALUK KEJANLI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜSEYİN SÖNMEZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
ÖZET Ekstrüzyon yöntemi, çeşitli profillerin imalatında kullanılan ve günümüzde çok yaygın uygulama alam bulan, önemli bir plastik şekil verme yöntemidir. Bu yöntemde, yöntemin ekonomikliğini, profillerin yüzey kalitesini ve boyut hassasiyetini etkileyen en önemli eleman matristir. Matris ekstrüzyon mamul ve yan mamulüne son şeklini veren eleman olması dolayısıyla matris dizaynında ve imalatında gereken dikkatin gösterilmesi gerekmektedir. Çalışmanın birinci bölümünde, ekstrüzyon işleminin esası, malzeme akışı ve takımlar incelenmiştir. Ekstrüzyon işleminde, hem alıcı içerisinde, hem de matris delik kanalında malzeme akışı, ekstrüzyon kuvvetini, mamul kalitesini, takım zorlamalarını ve artık malzeme miktarım etkilediğinden, bu bölümde malzeme akışı üzerinde durulmuştur. Ayrıca takımlar ve takımlardan kaynaklanan hatalar incelenmiştir. İkinci bölümde, çalışmanın esasını teşkil eden, matrisler, malzemeleri, matris kanalında malzemenin akışının kontrolü ve etkileri ve matris hataları incelenmiştir. Matrisin, ömrünün uzunluğu ve kalitesi, matris malzemesinin doğru seçimine ve profile uygun dizaynın yapılmasına bağlıdır. Bu nedenle matris malzemeleri ve dizaynı ikinci bölümde geniş bir şekilde incelenmiştir. Çalışmanın üçüncü bölümünde, matris delik kanalındaki olaylar ele alınmıştır. Matris kanalındaki akışın, matrisin her noktasında kontrollü olarak sürdürülmesi ve bu amaçla sürtünmeye dayalı, bir uygulama olan, farklı akma yüzey uzunluklarının, matris dizaynında doğru olarak uygulanması önem kazanmaktadır. Ayrıca matris dizayn ve şeklinin, ekstrüzyon parametrelerine etkisi incelenmiştir. vu
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In recent years, extrusion process used for fabrication of various profiles, is one of the widely applied plastic deformation process. In this process, extrusion die significantly has an effect on product quality, and cost saving. Necessary importance and attention should be given for fabrication of extrusion dies since they give the final shape on semi-finished products. In the first section, essentials of extrusion, materials flow and tools were examined. In extrusion process, since materials flow through die channels strictly effect extrusion force, product quality, residue and tool deformation, relevant to materials flow studied in this chapter. Also tools and tools originated failures were examined. In the second section, extrusion die, die materials, flow control effects, die failures were examined to perform the main aspect. The service life and a quality of a tool are closely effected by tool material and extrusion die design. In light of this importance, the subject is widely studied in the second section. In the third and the final section of our research work, subject related to die channel openings were handled. During the deformation process the material to be extruded slides over the active surface of the extrusion press tools which give it the geometrical shape desired. Consequently, friction and wear created between both participants in the sliding couple. Therefore controlled material flow over the mechanism in conjunction with die design and die shape is decisive importance on the overall extrusion process. On the other hand, effects die design and shape on extrusion parameters were examined. VUI