Raktopaminin idrar örneklerinde saptanması için yeni bir modifiye elektrotun hazırlanması
Preparation of a novel modified electrode for the determinationof ractopamine in urine samples
  1. Tez No: 850380
  2. Yazar: ZHALA TAHSEEN MOHSIN MOHSIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ASLANOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Harran Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 47
Özet
Camsı karbon elektrotların karbon nanotüp, neodimyum ve samaryum oksit nanoparçacıkları ile kaplanması ile raktopaminin saptanması için yeni bir voltametrik sensör geliştirilmiştir. Hazırlanan voltametrik sensör, raktopaminin elektrokimyasal reaksiyonunda hem yüksek bir elektrokatalitik aktivite sergilemiş ve akım cevabında önemli artış sağlanmıştır. Önerilen voltametrik sensör, pH değeri 7 olan 0.1 M PBS ortamında raktopaminin analitik olarak saptanmasında kullanılmıştır. Akım cevabı, 2.0×10-8 M ile 5.0×10-5 M aralığında raktopamin derişimi ile doğrusal olarak artış göstermiştir. Saptama sınırı ise 1.0×10-9 M olarak belirlenmiştir. Önerilen voltametrik sensör, idrar numunelerinde raktopaminin saptanmasına mükemmel bir şekilde uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
A novel voltammetric sensor was developed for the detection of ractopamine by modifying glassy carbon electrodes with carbon nanotube and nanoparticles of neodymium and samaryum oxide nanoparticles. The prepared voltammetric sensor exhibited a high electrocatalytic activity in the electrochemical reaction of ractopamine and a significant increase in current response was achieved. The proposed voltammetric sensor was used for the analytical detection of ractopamine in 0.1 M PBS medium with pH value 7. The current response increased linearly with ractopamine concentration between 2.0×10-8 M and 5.0×10-5 M. The detection limit was determined as 1.0×10-9 M. The proposed voltammetric sensor was successfully applied for detecting ractopamine in urine samples.