Meslek lisesi öğrencilerinin siber aylaklıkları ile sosyal medya bağımlılıkları arasındaki ilişkinin incelenmesi
Examining the relationship between cyberloafing and social media addiction of vocational high school students
  1. Tez No: 850379
  2. Yazar: FATİH AFŞAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HAKKI BAĞCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
Günümüzde, siber aylaklık ve sosyal medya bağımlılığı gibi modern sorunlar toplumun her kesimini etkilemeye başlamıştır. İnternetin yaygınlaşması ve sosyal medya platformlarının popüler hale gelmesi, insanların dijital dünyada daha fazla vakit geçirmesine yol açmıştır. Bu eğilimlerin artmasıyla birlikte, siber aylaklık ve sosyal medya bağımlılığı, bireylerin fiziksel ve zihinsel sağlıkları üzerinde ciddi etkilere neden olmaktadır. Siber aylaklık, internet üzerinde amaçsızca gezinme ve zamanını boşa harcama eğilimini ifade eder. Bireyler, iş yerinde veya okulda, evde veya dışarıda olsun, sürekli olarak cep telefonları veya bilgisayarlarıyla meşgul olurlar. Bu durum, dikkat eksikliği, üretkenlik kaybı ve kişisel ilişkilerde sorunlara yol açabilir. Siber aylaklık, birçok insanın hayat kalitesini olumsuz etkileyen ciddi bir problemdir. Sosyal medya bağımlılığı ise, bireylerin sosyal medya platformlarına aşırı derecede bağımlı hale gelmelerini ifade eder. Sosyal medya platformları, insanların bilgi paylaşma, iletişim kurma ve sanal dünyada kendilerini ifade etme ihtiyaçlarını tatmin etmek için kullanılır. Ancak, bu platformlar aynı zamanda sürekli kullanımı teşvik ederek bağımlılığa yol açabilir. Sosyal medya bağımlılığı, psikolojik sorunlar, düşük özsaygı ve kişisel mahremiyet ihlalleri gibi ciddi sonuçlara yol açabilir. Bu çalışmada meslek lisesi öğrencilerinin siber aylakları ile sosyal medya bağımlılıkları arasındaki ilişki incelenmiştir. Araştırma evreni 2021-2022 öğretim yılında Sakarya ili genelinde mesleki ve teknik eğitim kurumlarında öğrenim görmekte olan öğrenciler oluşturmaktadır. Bu çalışmada nicel araştırma yöntemlerinden tarama modeli kullanılmıştır. Araştırmaya katılan gönüllü öğrencilere online olarak siber aylaklık ölçeği ve ergenler için sosyal medya bağımlılığı ölçeği uygulanmıştır. Elde edilen verilerin analizinde testleri yapılmış sonrasında t-testi, tek yönlü varyans analizi(ANOVA), Tukey testi ve Pearson momentler çarpım korelasyon analizi kullanılmıştır. Araştırma sonucunda kız öğrencilerin siber aylaklık seviyeleri erkek öğrencilerden daha yüksek olduğu, sınıf seviyesi yükseldikçe siber aylaklık seviyesinin de yükseldiği, cepiv telefonuna sahip öğrencilerin olmayanlara göre daha yüksek seviyede siber aylaklık gösterdiği, günlük oyun oynama süresi ve günlük sosyal medyada geçirilen süre arttıkça siber aylaklığın da yükseldiği ve ailenin gelir durumu yükseldikçe siber aylaklık seviyesinin yükseldiği görülmüştür. Elde edilen verilerin sosyal medya bağımlılığı üzerindeki etkileri incelendiğinde ise; kız öğrencilerin sosyal medya bağımlılığının daha yüksek olduğu, sınıf seviyesinin sosyal medya bağımlılığı üzerinde etkisinin olmadığı, cep telefonuna sahiplik durumunun sosyal medya bağımlılığı üzerine etkisinin olmadığı, günlük oyun oynama süresi yükseldikçe sosyal medya bağımlılığının yükseldiği, gençlerin sosyal medyayı kullanma sürelerinin artmasının sosyal medya bağımlılığını da arttırdığı ve ailelerin gelir seviyesinin yükselmesinin sosyal medya bağımlılığını etkisinin olmadığı görülmüştür. Siber aylaklık ile sosyal medya bağımlılığı arasındaki ilişki incelendiğinde, bu iki faktör arasında belirgin bir ilişki olduğu ve bu ilişkinin orta düzeyde olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Modern problems such as cyberloafing and social media addiction have started to affect all segments of society. The widespread use of the Internet and the popularisation of social media platforms have led people to spend more time in the digital world. With the increase in these trends, cyberloafing and social media addiction cause serious effects on the physical and mental health of individuals. Cyberloafing refers to the tendency to surf the internet aimlessly and waste time. Individuals are constantly engaged with their mobile phones or computers, whether at work or school, at home or outside. This can lead to lack of attention, loss of productivity and problems in personal relationships. Cyberloafing is a serious problem that negatively affects the quality of life of many people. Social media addiction refers to individuals becoming overly dependent on social media platforms. Social media platforms are used to satisfy people's needs to share information, communicate and express themselves in the virtual world. However, these platforms can also lead to addiction by encouraging continuous use. Social media addiction can lead to serious consequences such as psychological problems, low self-esteem and personal privacy violations. In this study, the relationship between cyber loafing and social media addiction of vocational high school students was examined. The research population consists of students studying in vocational and technical education institutions in Sakarya province in the 2021-2022 academic year. In this research, survey model, one of the quantitative research methods, was used. Cyber loafing scale and social media addiction scale for adolescents were applied online to the volunteer students participating in the study. In the analysis of the data obtained, t-test, one-way analysis of variance (ANOVA), Tukey test and Pearson product-moment correlation analysis were used.vi As a result of the research, it was seen that the cyberloafing levels of female students were higher than male students, the cyberloafing level increased as the class level increased, students with mobile phones showed a higher level of cyberloafing than those without mobile phones, cyberloafing increased as the daily game playing time and daily time spent on social media increased, and the level of cyberloafing increased as the income status of the family increased. When the effects of the obtained data on social media addiction were examined; it was seen that female students had higher social media addiction, class level had no effect on social media addiction, mobile phone ownership status had no effect on social media addiction, social media addiction increased as the daily game playing time increased, the increase in the time young people used social media increased social media addiction, and the increase in the income level of families had no effect on social media addiction. When the relationship between cyber loafing and social media addiction was examined, it was seen that there was a positive and moderate relationship.