Yatışmış retina dekolmanlarında retinal mikrovasküler değişikliklerin ve optik sinir dolaşımının optik koherens tomografi anjiografi ile gösterilmesi
Retinal microvascular and optic nerve circulation changes analyzed using optic cohorense tomography anjiografi after successful retinal detachment repair
- Tez No: 850403
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖZCAN RASİM KAYIKÇIOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Manisa Celal Bayar Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Amaç: Retina dekolmanı nedeni ile cerrahi (Pars Plana Vitrektomi, skleral çökertme) geçiren gözlerde optik koherans tomografi anjiografik (OKTA) ile postoperatif 1. ve 3. ayda retinal mikrovasküler yapıda ve optik sinir başı dolaşımında meydana gelen değişiklikleri araştımayı amaçladık. Metod: Mayıs 2022-Haziran 2023 tarihleri arasında Celal Bayar Üniversitesi Tıp Fakültesi Göz Hastalıkları Kliniğinde tek gözünde dekolman cerrahisi (skleral çökertme ya da pars plana vitrektomi) geçrmiş ve cerrahisi anatomik olarak başarılı olan diğer gözü sağlıklı 32 hasta dahil edilmiştir. Retinal mikrovasküler yapılar ve optik sinir başı damar yoğunlukları postoperatif dönem 1. ve 3. ayda OKTA ile değerlendirildi. Hastaların sağlıklı diğer gözleri kontrol grubu olarak alındı. Hastaların sağlıklı gözleri ile cerrahi geçiren gözlerin OKTA parametreleri analiz edilerek karşılaştırıldı. Bulgular: Çalışmadaki hastaların 12'si kadın (%37.5), 20'si erkek (%62.5) idi. Hastaların ortalama yaşı 55.75±15,83 yıl idi. Çalışmadaki gözlerin 20 'sinde (%62.5), makula tutulmuş 12'sinde (%37,5) makula tutulmamıştı. Çalışmamızda tek gözünde RD nedeni ile cerrahi geçiren hastaların sağlıklı diğer gözleri ile OKTA verilerinin karşılaştırılmıştır. Postoperatif 1. ayda yüzeyel kapiller pleksus (YKP) total dansite, YKP alt yarı dansite, YKP perifovea vasküler dansite kontrol grubuna göre istatistiksel olarak anlamlı şekilde düşük bulunmuştur. (p0,0001) DKP değerleri ise kontrol grubuna göre düşük bulunmuştur fakat bu fark istatistiksel olarak anlamlı çıkmamıştır. Postoperatif 3. Ayda OKTA verileri kontrol grubu ile kıyaslandığında DKP alt yarı alan dansite, DKP parafovea dansite, YKP total dansite, YKP üst yarı alan dansite, YKP parafovea dansite, YKP perifovea dansite değerlerinde sağlıklı diğer göze göre azalma görülmüştür, bu fark istatiktiksel olarak anlamlıdır. (sırasıyla p:0.05, p:0.001, p:0,001, 0,003, p:0,002, p:0,001, p:0,003). Retina dekolmanı nedeniyle başarılı cerrahi uygulanan hastaların 1. ay OKTA ölçümlerine göre foveal avasküler zon (FAZ) alanında artış görülmüştür. Postoperatif 1. ay ve 3. aydaki FAZ alanları karşılaştırıldığına, posoperatif 3. Ayda FAZ alanında daralma görülmüştür ve bu fark istatistiksel olarak anlamlıdır. (p:0.004). Postoperatif 1. ay ve 3.
Özet (Çeviri)
Purpose: We aimed to investigate changes in retinal microvascular structure and optic nerve head circulation in eyes undergoing surgical intervention (Pars Plana Vitrectomy, scleral buckling) due to retinal detachment using Optical Coherence Tomography Angiography (OCTA) at postoperative 1st and 3rd months. Method: Between May 2022 and June 2023, a total of 32 patients who underwent retinal detachment surgery (scleral buckling or pars plana vitrectomy) in one eye at the Department of Ophthalmology, Faculty of Medicine, Celal Bayar University, and achieved anatomical success in the surgery, were included. Retinal microvascular structures and optic nerve head vessel densities were evaluated using Optical Coherence Tomography Angiography (OCTA) at postoperative months 1 and 3. The healthy eyes of the patients were taken as the control group. OCTA parameters of the healthy eyes and surgically treated eyes were analyzed and compared. Results: In the study, 12 patients were female (37.5%), and 20 patients were male (62.5%). The mean age of the patients was 55.75±15.83 years. Among the eyes included in the study, 20 (62.5%) had macula involvement, and 12 (37.5%) did not have macula involvement. In our study, the OCTA data of the healthy fellow eyes of patients who underwent surgery for retinal detachment in one eye were compared.