Gebelik kayıplarında idrar iyot konsantrasyonu ve tiroid otoimmünitesinin rolü
Thyroid autoimmunity and urınary iod concentration role on abortion
- Tez No: 307644
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA ÖZTÜRK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Endocrinology and Metabolic Diseases
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Dahili Tıp Bilimleri Bölümü
- Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
İyot eksikliği dünya genelinde büyük bir halk sağlığı problemidir. Ülkemizde okul çağı çocuklarında ciddi ve orta düzeyde iyot eksikliği yaklaşık %30 oranında görülmekle birlikte gebelerde iyot tüketim durumunu gösteren geniş ve kapsamlı epidemiyolojik bir çalışma yapılmamıştır. İyot eksikliği ve tiroid otoimmünitesi gebelik kayıpları için bir risk faktörüdür. Gebelikte iyotun renal klirensi artar. Bu nedenle gebeleri için önerilen günlük iyot tüketimi daha fazladır. Gebelik esnasında artmış olan progesteron düzeyi immünsüpresif etki göstermektedir. Bunun bir sonucu olarakta gebelik esnasında tiroid otoantikor titresi düşer. Otoimmün tiroid hastalığında iyot eksikliği gibi aşırı iyot tüketimi de tiroid fonksiyonlarında bozulmaya neden olabilir. Gebelik esnasında otoimmün tiroid hastalıkları yatışmış olmasına karşın bu gebelerin tüketmesi gereken iyot miktarı konusunda yeterli veri yoktur. Bu çalışmada gebelik kayıplarının, iyot tüketimi ve tiroidin otoimmünitesi ile ilişkisinin araştırması amaçlandı. Çalışmaya kadın doğum acil servisine başvuran 79 abortus hastası ve kadın doğum polikliniklerine normal gebelik takibi için başvuran 25 kontrol hastası alındı. Hastaların tiroid fonksiyonları; tiroid hormon tetkikleri, üriner iyot konsantrasyonu ve tiroid ultrasonografisi ile değerlendirildi. Abortus nedeni ile başvuran olgular abortus tanılarına göre intrauterin mort fetus ve inkomplet abortus şeklinde gruplandırıldı. 79 abortus hastasının 54 tanesi intrauterin mort fetus, 25 tanesi ise inkomplet abortus idi. Olgularımızın % 96?sında spot idrar iyot konsantrasayonu 100ug/L nin, % 47?sinde ise 50ug/L?nin altındaydı. Olgularımızın total tiroid volümü gebelik haftası ve gebelik sayısı ile koreleydi (sırasıyla p:0,045, p:0,004). Tiroid volumü ile st3, st3?(st4 ) ve st3?st4×TSH pozitif korele (sırasıyla p:0,017, p:0
Özet (Çeviri)
Iod Deficiency around the world is a big public health problem. In Turkey, children in scholar age, between 9-12 years, present serious and moderate iod deficiency approximately in a 30%. However, there is no large comprehensive epidemiology study on pregnancy. As a matter of fact, Iod deficiency and thyroid autoimmunity are risk factors for abort. Due to an increase on iod renal clearance during pregnancy, an increase on iod intake is suggested. On pregnancy state, secretion of progesterone is increased causing an immunosuppression effect resulting in decrease of thyroid auto-antibodies titer. In autoimmune thyroid diseases, iod deficiency and overload can damage thyroid functions. If a pregnant woman suffers from autoimmune thyroid disease, due to the lack of knowledge, the iod dosage intake is unclear. The aim of this study is to establish the relationship between thyroid autoimmune diseases and iod intake in aborts. This study was performed on 79 abort patients admitted from Obstetrics and Gynecology emergency services and 25 patients coming from Obstetrics and Gynecology outpatient clinic. The thyroid function of the patients was evaluated with the thyroid hormone value and thyroid ultrasonography. The iod intake was evaluated by urinary iod concentration. The diagnosis for abort was either intrauterine mort fetus or incomplete abort. From 79 patients presenting abortion, 54 were intrauterine mort fetus and 25 incomplete abort. In all of the cases, 104 patients, % 96 presented urinary iod concentration below 100ug/L and % 47 below 50ug/L. In all the patients the total thyroid volume was correlated with gestational age and parity. (Sequence p:0,045, p:0,004). Thyroid volume positive correlation with free t3, ft3?(ft4 ) and ft3?ft4×TSH (Sequence p:0,017, p:0