Meslek lisesi öğretmenlerinin dijital öğretim materyali geliştirme öz-yeterlikleri açısından incelenmesi
Examination of vocational high school teachers in terms of digital teaching material development self-efficacy
- Tez No: 850413
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÜLRİZ İMER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
Bu araştırmanın amacı, Meslek ve Teknik Anadolu liselerinde görev yapan öğretmenlerin dijital öğretim materyali geliştirme ile ilgili öz yeterlilik düzeylerinin incelenmesidir. Araştırmada betimsel araştırma yöntemi kullanılmıştır. Çalışmada veri toplama aracı olarak Korkmaz, Arıkaya ve Altıntaş (2019) tarafından oluşturulmuş olan“Öğretmenlerin Dijital Öğretim Materyali Geliştirme Öz-Yeterlik Ölçeği”kullanılmıştır. Çalışmanın örneklemini 2021-2022 eğitim-öğretim yılında Mersin İl'inde bulunan Mesleki ve Teknik Anadolu Liselerinde görev yapan 248'i erkek, 112'si kadın olmak üzere toplamda 360 öğretmen oluşturmuştur. Veriler 2021-2022 eğitim-öğretim yılında toplanmıştır. Veriler analiz edilirken SPSS 25 paket programından yararlanılmıştır. Nicel verilerin analizinde Tek Yönlü Varyans Analizi (ANOVA), Bağımsız Örneklem t Testi kullanılmıştır. Çalışma bulgularına göre, araştırmaya katılan öğretmenlerin eğitim durumlarının ve mesleki kıdemlerinin farklı olması ile dijital öğretim materyali geliştirme öz-yeterlikleri görüşleri açısından istatistiksel olarak farklılığa sebep olduğu saptanmıştır. Ancak araştırmaya katılan öğretmenlerin çalıştıkları okul türlerinin ve cinsiyetinin farklı olması“Olumsuz Bakış”görüşleri açısından istatistiksel olarak farklılığa sebep olduğu ancak öğretmenlerin“Web 2.0 Geliştirme”ve“Tasarım”görüşleri açısından istatistiksel olarak anlamlı bir farklılığa sebep olmadığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research is to examine the self-efficacy levels of teachers working in Vocational and Technical Anatolian high schools regarding digital teaching material development. Descriptive research method was used in the research.“Teachers' Digital Teaching Material Development Self-Efficacy Scale”created by Korkmaz, Arıkaya and Altıntaş (2019) was used as the data collection tool in the study. The sample of the study consisted of a total of 360 teachers, 248 of whom were male and 112 of whom were female, working in Vocational and Technical Anatolian High Schools in Mersin Province in the 2021-2022 academic year. The data was collected in the 2021-2022 academic year. SPSS 25 package program was used when analyzing the data. One-Way Analysis of Variance (ANOVA) and Independent Samples t Test were used to analyze quantitative data. According to the study findings, it was determined that the difference in the educational background and professional seniority of the teachers participating in the study caused a statistical difference in terms of their self-efficacy views on digital teaching material development. However, it was determined that the different types of schools and gender of the teachers participating in the research caused a statistical difference in terms of“Negative View”views, but did not cause a statistically significant difference in terms of teachers'“Web 2.0 Development”and“Design”views.