Türkiye-Ukrayna ilişkilerinin Karadeniz güvenliğindeki rolü
The rule of Turkey-Ukraine relations in Black Sea security
- Tez No: 850416
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ Yuliya BİLETSKA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karabük Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bölge Çalışmaları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
Bu Tezde Karadeniz bölgesi etrafında yer almış iki ülke olan Ukrayna ile Türkiye Cumhuriyeti arasında olan ikili ilişkilerin ve ortaklaşa yürütülen faaliyetlerin yansımaları ve bu ilişkilerin Karadeniz bölgesi için güvenliğin tesisindeki ve bu bölgedeki istikrara katkılarını analiz etmek istenmiştir. Tezde güvenlik kavramına değinilmiştir. Güvenliğe olan farklı bakış açıları açıklanmış ve bölgesel güvenlik konusu hakkında teorik bilgiler verilmiştir. Karadeniz'e komşu olan Türkiye Cumhuriyeti ve Ukrayna'nın İkili ilişkileri incelenmiştir. Bu ikili ilişkilere baktığımızda genel olarak Karadeniz bölgesi temelli olup güvenlik ekseninde şekillendiği görülmektedir. Karadeniz bölgesinin tanımı yapılmış, bu bölge içerisindeki başlıca tehdit ve risk unsurları açıklanmıştır. Bu tehdit ve risk unsurlarının detayları verilmiştir. Ukrayna ve Türkiye Cumhuriyeti arasındaki geçmişten günümüze kadar olan tarihsel ilişkiler askeri, ekonomik ve siyasi olarak ele alınmış ve askeri alanda özellikle Karadeniz bölgesinin güvenliği, Karadeniz'de barış ve istikrarın savunulması konusunda yapılan çalışmalar açıklanmıştır. Karadeniz bölgesinde ikili ilişkilerin güçlenmesi, bölge içerisinde düzen, istikrar ve sürekliliğin sağlanması için kurulan uluslararası örgütler ve imzalanan anlaşmalar ele alınmıştır. Türkiye Cumhuriyeti ve Ukrayna ikili ilişkilerinin bölge güvenliği için yaptıkları faaliyetler, tatbikatlar ve ortaklaşa yapılan iş birlikleri analiz edilmiştir. Bu yapılan iş birlikleri ve anlaşmalar ile Karadeniz bölgesinde bir denge sağlama ve bölgenin istikrarı için güven ortamının sağlanması için ne yaptıkları incelenmiş ve derlenmiştir
Özet (Çeviri)
This thesis aims to analyze the reflections of bilateral relations and joint activities between Ukraine and the Republic of Turkey, two countries located around the Black Sea region, and their contribution to the establishment of security and stability in the Black Sea region. In the thesis, the concept of security is addressed. Different perspectives on security are explained and theoretical information about regional security is given. Bilateral relations of the Republic of Turkey and Ukraine, which are neighbors of the Black Sea, are examined. When we look at these bilateral relations, it is seen that they are generally based on the Black Sea region and shaped on the security axis. The Black Sea region is defined and the main threat and risk factors within this region are explained. Details of these threat and risk factors are given. The historical relations between Ukraine and the Republic of Turkey from the past to the present have been examined militarily, economically and politically, and in the military field, especially the security of the Black Sea region and the efforts made to defend peace and stability in the Black Sea region have been explained. The international organizations and agreements signed to strengthen bilateral relations in the Black Sea region and to ensure order, stability and continuity in the region were discussed. The activities, exercises and joint cooperation of the bilateral relations between the Republic of Turkey and Ukraine for the security of the region were analyzed. With these collaborations and agreements, it has been examined and compiled what they have done to provide a balance in the Black Sea region and to ensure an environment of trust for the stability of the region.