Görsel okuryazarlık becerisinin kazandırılmasında Anderson sanat eleştirisi yönteminin öğrencilerin eleştirel becerilerine yansımaları
Reflection of Anderson art criticism method on students' critical skills in aining visual literacy skills
- Tez No: 850420
- Danışmanlar: PROF. DR. ARZU UYSAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Resim-İş Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
Sanat ile bireyin yetenek ve yaratıcılık becerileri, sanatsal formların analizlerinin yapılması ile geliştirilmektedir. Bireyin sanat eleştirisi yoluyla, sanat eserine ilişkin kişisel yorum ve yargılarda bulunması, özgün düşünme ve görsel okuryazarlık becerisine katkı sağlamaktadır. Çağımızda imgelerin ve görsellerin bir iletişim aracı olarak fiziksel çevremizde yoğun olarak kullanılması, görsel okuryazarlık becerisinin gerekliliğini zorunlu kılmaktadır. Görsel ögeleri anlama, yorumlama ve ifade etme becerisi olarak tanımlanan görsel okuryazarlık sanat eleştirisi uygulamaları ile kazandırılmaktadır. Araştırmada nitel araştırma yöntemlerinden biri olan durum çalışması deseni kullanılmıştır. Durum araştırması veya örnek olay inceleme deseni bağlamında, bireye kazandırılması hedeflenen görsel okuryazarlık becerisinin sanat eleştirisi yoluyla verilmesinde, pedagojik eleştiri alanında kişisel tepkilerin ve sezgilerin de eleştiri sürecine dâhil edilmesiyle analitik ve sentetik yorumlamalarla daha kapsamlı bir şekilde geliştirilen Anderson sanat eleştirisi yönteminin öğrencilerin eleştiri yeteneklerine yansımaları incelenmiştir. Anderson sanat eleştirisi yöntemi; tepki, algısal analiz, kişisel yorum, bağlamsal analiz ve sentez basamaklarını kapsayan beş basamaklı bir eleştiri yöntemidir. Öğrencilerin esere karşı verdikleri ilk sezgisel reaksiyonlarının eleştiri sürecindeki değişim ve gelişimi incelenmiştir. Eleştirmen sezgilerinden yola çıkarak, sanat eserindeki somut formları kendi görsel kültür birikimindeki karşılığı ile ifade ederek görsel okuryazarlık becerisini açığa çıkarmış ve geliştirmiştir. Bu araştırmada, Hakkâri Milli Eğitim Müdürlüğü'ne bağlı Fen Lisesi 9. sınıf kademesinde öğrenim gören öğrenciler ile yapılmış olan sanat eleştirisi uygulamalarında Anderson sanat eleştirisi yönteminin uygulama alanında öğrencilerin eleştirel becerilerilerine yansımaları incelenmiştir. Araştırma, 20 kişilik öğrenci grubu ile uygulanmıştır. Uygulamada Jan van Eyck'ın Arnolfini'nin Evlenmesi tablosu incelenmiştir. Bu tablonun, Anderson sanat eleştirisi yöntemi ile incelenmesine bağlı olarak katılımcıların görsel kültür kazanımları eleştiri sürecinde açığa çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
With art, the individual's talent and creativity skills are developed by analyzing artistic forms. An individual's ability to make personal comments and judgments about a work of art through art criticism contributes to original thinking and visual literacy skills. In our age, the intense use of images and visuals in our physical environment as a means of communication necessitates the necessity of visual literacy skills. Visual literacy, defined as the ability to understand, interpret and express visual elements, is gained through art criticism practices. Case study design, one of the qualitative research methods, was used in the research. In the context of a case study or case study design, the reflections of the Anderson art criticism method, which was developed more comprehensively with analytical and synthetic interpretations by including personal reactions and intuitions in the criticism process in the field of pedagogical criticism, on students' critical abilities were examined in teaching the visual literacy skill aimed to be acquired by the individual through art criticism. . Anderson method of art criticism; It is a five-step criticism method that includes reaction, perceptual analysis, personal interpretation, contextual analysis and synthesis steps. The change and development of the students' first intuitive reactions to the work during the criticism process were examined. Based on his critical intuitions, he revealed and developed his visual literacy skills by expressing the concrete forms in the work of art with their equivalents in his own visual culture accumulation. In this research, the reflections of the Anderson art criticism method on the students' critical skills in the field of art criticism practices conducted with students studying at the 9th grade of the Science High School affiliated with the Hakkari Directorate of National Education were examined. The research was conducted with a group of 20 students. In practice, Jan van Eyck's painting The Marriage of Arnolfini was examined. As this painting was examined with the Anderson art criticism method, the participants' visual cultural achievements were revealed during the criticism process.