Sosyal bilgiler öğretiminde geçmiş ve günümüz bağlamında İpek Yolu
The Silk Road in the context of the past and present in social sciences education
  1. Tez No: 850439
  2. Yazar: HAMİDE KILIÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HAKAN AKDAĞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sosyal Bilgiler Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
İpek Yolu kavramı tarihi konuların öğretiminde kullanılan oldukça önemli bir kavramdır. Sosyal bilgiler dersi bireyin etkin vatandaş olmasını amaçlamakta, içerisinde yer alan farklı disiplinler sayesinde öğrencilere ortaokul düzeyinde verdiği bilgilerle bireyi hayata hazırlamaktadır. Geçmişini bilmeyen nesiller tekrara düşerek gelişemeyeceği için bir bireyin geçmişini, tarihini, kültürünü anlaması ve tanıması gelecekte alacağı kararlar ve çözeceği problemler için gereklilik haline gelmiştir. Öğrenciye tarihsel duygudaşlık kazandırmayı, eleştirel düşünmeyi, araştırma yapmayı, merak uyandırmayı, neden-sonuç ilişkisi kurmayı ve geçmişten bir çıkarımda bulunarak bugünü anlaması için önemli bir kavram olan İpek Yolu'nun sosyal bilgiler öğretiminde kullanılması gereklidir. Öğrenciler bu kavramla birlikte geçmişte yaşamış insanların kültürel, siyasi ve ekonomik faaliyetlerini öğrenir ve günümüz ile geçmiş arasındaki değişimleri fark ederler. Bu da bireylerin zaman ve kronolojiyi algılama becerisinin yanında değişim ve sürekliliği algılama becerisinin de kazandırılmasına ve gelişmesine yardımcı olmaktadır. İpek Yolu'nun geçmiş ve günümüzdeki hali ile ilgili yapılan çalışmalardan faydalanılmış, literatür taraması yapılmıştır. Ayrıca geçmişten günümüze İpek Yolu'nun sosyal bilgiler öğretiminde kullanımı inceleneceği için nitel bir veri analizi yöntemi olan doküman analizi yönteminden faydalanılmıştır. 2005-2018 sosyal bilgiler öğretim programı ve ders kitabı incelenerek İpek Yolu kavramının geçmişten günümüze değişimi ve öğretimi ele alınmış ayrıca araştırmayı desteklemek ve güçlendirmek adına öğretmen görüşlerine başvurularak sosyal bilgiler öğretiminde İpek Yolu'nun geçmiş ve günümüz bağlamında kullanımına değinilmiştir.
Özet (Çeviri)
The concept of the Silk Road is a very important concept used in teaching historical subjects. The social studies course aims to make the individual an active citizen, and thanks to the different disciplines it includes, it prepares the individual for life with the information it provides to students at the secondary school level. Since generations that do not know their past cannot develop by falling into repetition, it has become necessary for an individual to understand and recognize his past, history and culture for the decisions he will make and the problems he will solve in the future. The Silk Road, which is an important concept to help students gain historical empathy, think critically, do research, arouse curiosity, establish cause-effect relationships, and understand the present by making inferences from the past, should be used in social studies teaching. With this concept, students learn the cultural, political and economic activities of people who lived in the past and realize the changes between the present and the past. This helps individuals acquire and develop the ability to perceive change and continuity, as well as the ability to perceive time and chronology. A literature review was conducted using studies on the past and present of the Silk Road. In addition, since the use of the Silk Road in social studies teaching from past to present will be examined, document analysis method, which is a qualitative data analysis method, was used. By examining the 2005-2018 social studies curriculum and textbook, the change and teaching of the Silk Road concept from past to present was discussed, and the use of the Silk Road in social studies teaching in the context of past and present was touched upon by consulting teacher opinions in order to support and strengthen the research.