Fizik tedavide mikrodenetleyici tabanlı ve PC kontrollu elektrostimülasyon
Microcontroller based and PC controlled electrostimulation in physiotherapy
  1. Tez No: 85045
  2. Yazar: AYŞEGÜL KINACI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. M. YAHYA KARSLIGİL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
ÖZET Fizik tedavinin en önemli dallarından biri olan elektroterapinin temeli, 'elektrostimülasyon'a dayanır. Elektrostimülasyon, değişken akım şiddetiyle değişik frekans ve sürelerdeki elektriksel işaretlerin, deri üzerine bağlanan yüzeysel elektrotlar aracılığıyla sinir ve kasları uyarması olayıdır. Elektrostimülasyon, hem teşhiste hem de tedavide geniş bir kullanım alanına sahiptir. Ağrı azaltma, kas güçlendirme, yara tedavileri, felç, spastisite gibi tedavi gruplarının herbiri pek çok alt gruplar da içerdiğinden çok sayıda tedavi ve tedavi parametreleri arasındaki ilişkileri doğru kurmak, tedavi sonuçlarını ilgili hasta ile bağlantılı olarak gerçekçi bir biçimde değerlendirmek, teşhis için kullanılan kuvvet-süre eğrilerini hassas bir biçimde oluşturmak çok önemlidir. Bu denli çok sayıda ve birbirleriyle ilişkili verileri doğru biçimde değerlendirmek, saklamak ve gerektiğinde yeniden ulaşabilmenin yolu, tümüyle sayısal bir ortamda çalışmaktır. Araştırmalar kapsamında, böyle bir ortamın eksikliğinin yarattığı sorunlar izlenmiş ve hem yazılım hem de donanım olarak bir elektrostimülasyon sisteminin tasarlanıp gerçeklenmesine karar verilmiştir. Delphi ortamında hazırlanan yazılım, tedavi grup ve alt grup menülerini, tedavi parametrelerini, bunlara ait resimleri, teşhis grafiklerini ve hasta kayıtlarını içermektedir. Bu yazılım, mikrodenetleyici tabanlı ve tedavi parametrelerini en hassas biçimde uygulamayı sağlayan bir donanım tarafindan desteklenmektedir. Bu entegre sistemin, donanımda sağladığı esneklik, akım kontrol özellikleri ve kullanıcıya yakınlık sağlayan yazılım yetenekleri ile, elektrostimülasyon konusundaki araştırma ve geliştirmelere önemli katkılar sağlaması hedeflenmiştir. Ayrıca, hazır tedavi menüleri ve görsel özellikleriyle, akademik ortamda eğitim amacına da hizmet verebileceği düşünülmektedir. vnı
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The fundamental of Electrotherapy -as being one of the many important parts of Physiotherapy, is based on Electrostimulation. Electrostimulation means to stimulate nerves and muscles through electrical pulses that vary with their current, frequency and duration. The application of electrical pulses is achieved through surface electrodes that are mounted onto the skin. Electrostimulation has a wide range of applications in both treatment and diagnosis. Pain management, muscle rehabilitation, wound healing, spasticity treatment are some of the main treatment groups. To build suitable interrelations between lots of treatments and their specific parameters, to be able to evaluate treatment results with respect to the patients and to produce strength-duration curves for diagnostic purposes with a great sensitivity are very much important. Such a huge and interrelated data can only be maintained, searched and stored by a fully digital environment. During researches, the problems that arose due to lack of such an environment were realized and it is decided to develop an electrostimulation system both as hardware and software. A software that is produced on Delphi includes treatment groups, their parameters, photographs related with electrode positions, graphics of diagnostics and records of patients. On the other hand, a microcontroller based hardware presents the ability to apply treatment parameters with great sensitivity. It is aimed that, this integrated system with its enhanced hardware capabilities, current control features and user-friendly software will contribute to research and development in the field of electrostimulation. Besides, pre-programmed treatment menus and visual effects can be thought to give service for academic educational purposes. IX