Çoklubağlantı-hattı üzerinde mikrodenetleyiciler aracılığıyla bilgisayarlar arası haberleşme
Communication between computers via microcontrollers on the multi-drop bus
- Tez No: 85044
- Danışmanlar: DOÇ. DR. KİRKOR HARUTUNYAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
ÖZET Endüstride çok çeşitlilikler gösteren özel amaçlı kontrol sistemlerinin en önemli gereksinimlerinden biri, birimler arasında güvenilir bir veri iletişim standardının varlığıdır. Endüstri geliştikçe, kontrol sistemlerindeki veri iletim problemleri daha da artmaktadır. İlkel sistemlerde çok daha basit devreler kullanılarak gerçeklenebilen veri iletimi, sistemler geliştikçe daha karmaşık hale gelmiştir. Bu tez çalışmasında, endüstriyel ortamlarda bilgisayarlar, mikrodenetleyiciler, programlanabilir lojik denetleyiciler ve nümerik kontrol ünitelerinden oluşan dağıtık kontrol sistemlerinde, birimler arasında güvenli olarak bilgi iletiminin sağlanabileceği bir ortak veri iletim hattı ile bu hat üzerinde çalışacak haberleşme standardı tasarlanmış ve gerçeklenmiştir. Veri hattı, uygun hızlarda çalışabilecek, düzgün hat empedansına sahip, gürültüden yalıtılmış, uzun mesafeler boyunca hatasız veri iletimini sağlayabilecek nitelikte ve yan-çift yönlü (half-duplex) olarak tasarlanmıştır. Haberleşme standardını oluştururken ise, hatasız veri iletimini sağlayabilecek güvenilir bir protokol hedeflenmiştir. Endüstriyel ortamlarda elektriksel ve manyetik gürültü kaçınılmazdır. Veri hattı gürültüden ne kadar yalıtılmış olursa olsun, veriler her zaman bozulma tehlikesine maruz kalabilirler. Buna karşılık haberleşme protokolünden beklenen, bu hataları zamanında farkedip verinin tekrar yollanmasını sağlamasıdır. Ayrıca kontrol elemanlarının çok çeşitli olduğu düşünülürse, hazırlanan protokolün çeşitli ünitelere uyarlanabilir olması beklenmektedir. Bu amaçla bir uygulama olarak protokol, hem bir bilgisayar hem de bir mikrodenetleyici için uyarlanmış ve bu iki birimin birbiriyle haberleşmesi sağlanmıştır. Böylelikle, endüstride dağıtık sistemler arasındaki haberleşmeyi güvenli bir şekilde üstlenebilecek genel amaçlı bir veri iletişim sistemi gerçeklenmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In developing industries, the most important requirement for the special purpose control systems is a reliable data communication standard. In older systems, data communication could be established by using very simple circuits whereas these circuits is being more complex while the systems are being more developed. The main purpose of this thesis is to prepare the multi-drop bus structure that all the computers, microcontrollers, programmable logic controllers (PLC), computerised numerical control systems (CNC), etc. can be connected and design a reliable protocol for the intercommunication among those. The half- duplex data lines of the multi-drop bus were used to support the required communication rate, to transfer the data without any error through long distances and to be isolated from noise. While designing the data communication standard, an error-free, reliable data transfer protocol was aimed. There is too much electrical and magnetic noise in industrial environments. Although the data lines are tried to be isolated from noise, the noise of the environment can still have erroneous effects on the data. It is expected, the communication protocol should realise any error in the data frame and make it resent from the source unit. On the other hand, the protocol can be adaptable for various kinds of control units to communicate with each other. As an application, the communication algorithm was applied both for a computer and a microcontroller so that they were intercommunicated. As a result, a reliable and general-purpose data transfer system which handles the communication between all the distributed units in an industrial environment was presented. IX