The role of G-domain on K-Ras and Gα dimerization
K-Ras ve Gα dimerizasyonunda G-domain bölgesinin rolü
- Tez No: 850473
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÇAĞDAŞ DEVRİM SON
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Genetik, Genetics
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Moleküler Biyokimya ve Genetik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 181
Özet
K-Ras proteini küçük G proteini olarak bilinen Ras ailesinin üyesidir ve birçok efektöre bağlanıp, aktif hale gelerek, farklı sinyal yolaklarında rol almaktadır. Bu yolaklar, hücre çoğalması, hücre göçü, hayatta kalma ve farklılaşma gibi önemli hücresel aktivitelerde kontrolü sağlar. Ras proteinlerinde ortak bulunan G-domain bölgesi bu proteinlerin aktif bölgesidir. Bu bölgede gerçekleşen mutasyonlar protein işlevinde veya protein etkileşimlerinde rol oynamaktadır. Birçok kanser çeşidinde K-Ras proteininin sürekli aktif kalmasına sebep olan bu mutasyonlar farklı araştırmalarda gösterilmiştir. Son yıllarda yapılan çalışmalar, Ras ailesine ait proteinlerin dimer oluşturduğunu ve dimerlerin farklı sinyal yolaklarında önemli roller oynadığını göstermiştir. Bu çalışmada K-Ras homodimerizasyonunda önemli olduğu tespit edilen ve Gα proteinlerinde de yüksek benzerlik gösteren bölgeler mutasyona uğratılarak bu bölgelerin olası K-Ras ve Gα proteinleri heterodimerizasyonu üzerindeki etkileri FRET yöntemi ile araştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
K-Ras protein is a member of the Ras superfamily, also known as a small G protein, and plays roles in different signaling pathways via binding and activating various effectors. Most of these pathways enable cellular activities such as cell proliferation, migration, survival, and differentiation. The G domain, which is common to all G-proteins, is defined as the active site of these proteins. Some of the mutations in this domain affect protein function and protein-protein interactions. These mutations, which cause the K-Ras protein to remain constitutively active, have been detected in many types of cancer by various research groups. Studies in recent years have shown that proteins belonging to the Ras family form dimers, which play essential roles in numerous signaling pathways. In this study, the physical interactions between K-Ras and Gα proteins and the regions that have been identified as hot spots in K-Ras homodimerization, which are also conserved in Gα proteins, has been exposed to site-directed mutagenesis and the impact of these conserved regions on the possible K-Ras - Gα heterodimerization has been investigated using FRET technique.