Reaction of dihydropyrimidine compounds containing a styrene group with acetyl ketene intermediate
Stiren grubu bulunduran dihidropirimidin bileşiklerinin asetil keten ara ürünüyle reaksiyonu
- Tez No: 850474
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FURGAN ASLANOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kimya Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Pirimidin türevleri heterosiklik bileĢiklerin önemli bir kısmını oluĢturmaktadır. Birçok pirimidin, malzeme kimyası ve ilaç geliĢtirme dahil olmak üzere çeĢitli uygulamalar için sentezlenir. Yüksek biyolojik aktiviteye sahip pirimidin bileĢikleri antibakteriyel, antiinflamatuar, anti-kanser ve anti-parazit ilaçlar olarak kullanılmaktadır. Bu araĢtırmanın ilk aĢaması, çok yönlü siklokondensasyon reaksiyonu (MCR) tekniklerinin bir parçası olan Biginelli reaksiyonunu kullanarak pirimidin türevlerini oluĢturmaktı. Ġkinci basamakta sentezlenen bu primidin bileĢikleri reaksiyon ortamında oluĢturulan asetil keten ara ürünü ile reaksiyona sokularak yeni asetl astilasyon ürünleri oluĢturuldu. Yeni oluĢturulan tüm bileĢiklerin yapıları 1H ve 13C- NMR gibi spektroskopik yöntemler kullanılarak aydınlatıldı.
Özet (Çeviri)
In organic chemistry, a class of molecules known as heterocyclic compounds includes pyrimidine derivatives. Many pyrimidines are synthesized for a variety of applications, including material chemistry and drug development. Pyrimidine compounds with high biological activity are used as antibacterial, anti-inflammatory, anti-cancer, and anti-parasitic medications. The first stage in this inquiry was to create pyrimidine derivatives using the Biginelli reaction, which is a part of the versatile cyclocondensation reaction (MCR) techniques. The effective synthesis of acetylacetylation was achieved in the second stage by reacting the primidine compounds with the acetoacetylation reagent. The compositions of all newly created compounds are investigated utilizing spectroscopic methods like 1H and 13C NMR.