The city and melancholy: Cultural associations and literary reflections
Şehir ve hüzün: Kültürel çağrışımlar ve edebi yansımalar
  1. Tez No: 850480
  2. Yazar: MEHMET ALİ SEVGİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GISELA FEBEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Antropoloji, Anthropology
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Universität Bremen
  10. Enstitü: Yurtdışı Enstitü
  11. Ana Bilim Dalı: Kültürel Antropoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Etnoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Çalışma öncelikle melankoli terimini çeşitli açılardan analiz ederek terimin kültürel ve edebi referansları hakkında bağlamsal bilgi elde etmeyi amaçlamaktadır. Bu nedenle çalışmanın ilk bölümü melankolinin çeşitli bağlamlarda bir terim olarak tanımlanmasına ayrılmıştır. Yine bu ilk bölümde, melankoli kavramına yönelik bu çeşitli yaklaşımlara (daha doğrusu tanımlara) atıfta bulunarak, terimin literatürde uygulanan biçimlerini analiz edebilmek için kültürel anlamını ortaya çıkarmayı amaçlamaktadır. Çalışmanın ikinci bölümü şehir kavramıyla başlayıp şehirlerin değişen sosyokültürel yapısının farklı yönlerine odaklanmaktadır. Bu kavramsal tartışmaların üzerine inşa edilen son bölüm ise şehir hayatının melankolik çağrışımlarını açığa çıkararak, yalnızca Paul Auster'ın New York'unu veya Orhan Pamuk'un İstanbul'unu değil, aynı zamanda edebiyatta şehir kavramını daha genel olarak anlamaya yönelik bir çaba söz konusudur.
Özet (Çeviri)
The study first aims to analyze the term melancholy from various perspectives to obtain contextual information about the cultural and literary references of the term. For this reason, the first part of the study, in this context, is dedicated to defining melancholy as a term in various contexts. By referring to these various approaches to melancholy (or rather definitions), the first part of the study aims to reveal the cultural meaning of the term in order to be able to analyze its applied forms in the literature. The second part of the study begins with the concept of the city in literature and focuses on the different aspects of the changing sociocultural structure of cities. By exposing the melancholic associations of city life, the second part is not only a preliminary study aimed at understanding Paul Auster's New York or Orhan Pamuk's Istanbul, but rather attempts to understand the city concept in literature more generally.