Türk edebiyatında Antalya kent imgesi
The image of the city of Antalya in Turkish literature
- Tez No: 994448
- Danışmanlar: PROF. DR. SEYİT BATTAL UĞURLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yeni Türk Edebiyatı Ana Bilim Dalı
Özet
Bu araĢtırma, Antalya kent imgesinin Türk edebiyatındaki, sözlü kültür ürünlerindeki ve basılı yerel yayınlardaki temsillerini tarihsel, kuramsal ve türler arası bir bakıĢ açısıyla incelemektedir. ÇalıĢmada roman, Ģiir, fıkra, türkü, gezi yazısı, makale ve dönemsel yerel dergi içerikleri gibi çeĢitli kültürel metinler ele alınmıĢ; bu temsiller yapısalcı imge kuramı, kent kuramları çerçevesinde yorumlanmıĢtır. Nitel araĢtırma yöntemine dayalı olarak doküman incelemesi ve betimsel analiz teknikleri kullanılmıĢ Antalya'nın edebî ve kültürel temsillerindeki ortak ve farklı yönler belirlenmiĢtir. Antalya'nın tarihsel süreklilik, doğal çevre, kültürel çeĢitlilik ve modernleĢme ekseninde çok katmanlı bir kent kimliği taĢıdığı görülmüĢtür. Edebiyat ve sözlü kültür ürünlerinde Antalya'nın çoğunlukla doğaya bağlı, melankolik ve dingin bir mekân olarak temsil edildiği; buna karĢın yerel fıkralarda toplumsal etkileĢim, kültürel çatıĢma ve mizah üzerinden değerlendirildiği görülmüĢtür. Ayrıca modern dönemde turizm, göç ve kentsel dönüĢüm süreçlerinin Antalya imgesinde bir metalaĢma ve bellek ikilemi yarattığı düĢünülmektedir. Farklı türlerdeki temsil biçimlerinin karĢılaĢtırmalı analizi, kentin yalnızca turistik bir tüketim nesnesi değil, aynı zamanda tarihsel bellek ve kültürel aidiyet taĢıyan yaĢayan bir kent olarak değerlendirilmesi gerektiğini göstermektedir. AraĢtırmanın alana katkısı; edebiyat-kent iliĢkisini Antalya özelinde kuramsallaĢtırması, imge analizinde türler arası bir yöntem önermesi ve kültürel temsiller ile güncel kentleĢme dinamikleri arasında yeni bir yorumlama çerçevesi sunmasında aranmalıdır.
Özet (Çeviri)
This study examines the representations of the urban image of Antalya in Turkish literature, oral cultural products, and local printed publications through a historical, theoretical, and cross-genre perspective. Various cultural texts such as novels, poems, anecdotes, folk songs, travel writings, articles, and periodical local journals are analyzed, and these representations are interpreted within the framework of structuralist image theory and urban theories. Based on the qualitative research method, document analysis and descriptive analysis techniques were employed, and the common and divergent aspects of Antalya's literary and cultural representations were identified. The findings indicate that Antalya possesses a multi-layered urban identity shaped by historical continuity, natural environment, cultural diversity, and modernization. In literary and oral culture products, Antalya is predominantly portrayed as a space connected to nature, imbued with melancholy and tranquility, whereas in local anecdotes it is evaluated through social interaction, cultural conflict, and humor. In addition, it is suggested that in the modern period, processes such as tourism, migration, and urban transformation create a dichotomy between commodification and memory regarding the image of Antalya. The comparative analysis of representation forms within different genres demonstrates that the city should be evaluated not merely as a touristic object of consumption, but as a living city bearing historical memory and cultural belonging. The contribution of this research to the field lies in its theorization of the literature–city relationship in the context of Antalya, its proposal of a cross-genre method in image analysis, and its introduction of a new interpretative framework between cultural representations and contemporary urbanization dynamics.