Meteorolojik kuraklık analizi yöntemlerinin karşılaştırılması: Asi havzası örneği
Comparison of meteorological drought analysis methods: The case of Asi basin
- Tez No: 850498
- Danışmanlar: PROF. DR. RECEP YURTAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 272
Özet
Bu çalışmada Türkiye'nin güneyinde yer alan ve Asi Havzası'nda bulunan 11 meteoroloji gözlem istasyonunun uzun yıllar yağış serileri kullanılarak aylık, mevsimlik ve yıllık bazda Standardize Yağış İndeksi (SYİ), Ondalıklar Kuraklık İndeksi (OKİ) ve Normalin Yüzdesi İndeksi (NYİ) yöntemleri ile havzada kuraklık değerlendirmesi yapılmıştır. Söz konusu yöntemlere göre; en uzun süre devam eden kurak periyot, kuraklık frekanslarının aylara, mevsimlere, aylara ve devam süresine göre dağılımı, aynı devam sürelerinde kuraklık görülme sayısı, kurak yıl oranı kıyaslanmıştır. Ayrıca en kurak yıllar ARCGIS programında haritalandırılmıştır. Aylık, mevsimlik ve yıllık sonuçlar grafiklendirilmiştir. Yöntemlerin aylık, mevsimlik, yıllık sonuçları arasında korelasyon katsayılarına bakılmıştır. İlkbahar, yaz, kış ve yıllık sonuçlar arasında en büyük korelasyon değerleri OKİ-NYİ yöntemleri arasında elde edilmiştir. Yöntemlerin temmuz ve ağustos haricindeki aylarda meydana gelen kuraklıkları tespit etmede benzer olduğu, mevsimlik kuraklıkları yıllık kuraklıklara göre tespit etmede daha yakın sonuçlar verdiği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this study, drought was evaluated in the basin using the Standardized Precipitation Index (SPI), Decile Drought Index (DDI) and Percentage of Normal Index (PNI) methods on a monthly, seasonal and annual basis, using the long-term rainfall series of 11 meteorological observation stations in the Asi basin in the south of Turkey. According to the mentioned methods; the longest lasting dry period, the distribution of drought frequencies according to months, seasons, months and duration, the number of drought occurrences in the same duration and the rate of dry years were compared. Additionally, the driest years were mapped in the ARCGIS program. Monthly, seasonal and annual results are graphed. The correlation coefficients were examined between the monthly, seasonal and annual results of the method. The biggest correlation values between spring, summer, winter and annual results were obtained between DDI-PNI methods. It has been observed that the methods are similar in detecting droughts occurring in months other than July and August, and give closer results in detecting seasonal droughts than annual droughts.