Sinop kıyılarında dağılım gösteren bazı makroalglerin ekolojik stokiyometrisi: C:N:P oranı
Ecological stoichiometry of some macroalgae distributed on the coast of Sinop: C:N:P ratio
- Tez No: 850505
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ALİ KARAÇUHA
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Deniz Bilimleri, Su Ürünleri, Marine Science, Aquatic Products
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sinop Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Temel Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 220
Özet
Bu çalışma, Sinop kıyı suları üst infralittoral bölgesinde dağılım gösteren bazı makroalglerin doku besin elementi (C, N, P) konsatrayonlarında meydana gelen değişimlerin ekolojik yönden değerlendirilmesi amacıyla yapılmıştır. Örneklemeler mevsimsel olarak İnceburun (İst. I), Hamsilos (İst. II), Akliman (İst. III), Dış liman (İst. IV) ve İç Liman (İst. V) olmak üzere 5 ayrı istasyonda 2019 Ekim-2020 Temmuz tarihleri arasında gerçekleştirilmiştir. Chlorophyta (yeşil algler), Rhodophyta (kırmızı algler) ve Ochrophyta (kahverengi algler) gruplarını temsil eden yaygın 9 tür 0-1 m derinlikten elle toplanmıştır. Ayrıca deniz suyunun besin tuzu analizleri yapılmış ve bazı fizikokimyasal parametreleri sahada ölçülmüştür. Veriler arasındaki zaman, mekan ve türe özgü farklılıklar Tukey HSD testi (Tek yönlü ANOVA sonrası) veya Dunn-Bonferroni (Kruskal-Wallis H sonrası) testleri kullanılarak analiz edilmiştir. Doku besin elementlerinin (C, N, P) ekolojik değişkenlerle ilişkilerini anlamak için Spearman'ın sıra korelasyon katsayısı yöntemi ve Temel Bileşen Analizi (PCA) kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to ecologically evaluate the changes in tissue nutrient (C, N, P) concentrations of some macroalgae distributed in the upper infralittoral zone of Sinop coastal waters. Sampling was carried out seasonally at 5 different stations, namely Inceburun (Ist. I), Hamsilos (Ist. II), Akliman (Ist. III), Dış liman (Ist. IV) and İç liman (Ist. V) between October 2019 and July 2020. Common 9 species representing Chlorophyta (green algae), Rhodophyta (red algae) and Ochrophyta (brown algae) groups were collected manually from 0-1 m depth. In addition, the seawater was analyzed for nutrient salts and some physicochemical parameters were measured in the field. Time-, space- and species-specific differences between data were analyzed using Tukey HSD test (after one-way ANOVA) or Dunn-Bonferroni (after Kruskal-Wallis H) tests. Spearman's rank correlation coefficient method and Principal Component Analysis (PCA) were used to understand the relationships of tissue nutrients (C, N, P) with ecological variables.